Czy kompleks wojskowy na kieleckiej Bukówce zostanie wpisany na listę zabytków? Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczyna ponowną procedurę rejestracji.
Zabiegi rozpoczęły się w 2021 r. Początkowo zasięg ochrony konserwatorskiej miał być większy i obejmować obszar niemal całych koszar na Bukówce. Ostatecznie ochroną miało zostać objętych kilka najstarszych budynków, wchodzących w skład dawnych koszar 4. Pułku Piechoty Legionów przy ul. Wojska Polskiego.
Akta sprawy wróciły do Kielc, więc procedura rozpoczyna się od nowa – informuje Joanna Modras, Wojewódzki Konserwator Zabytków.
– Jeszcze raz będziemy się temu przyglądać i analizować uwagi ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czy utrzymamy obecne granice, czy je skorygujemy względem pierwotnego wpisu, na razie jest za wcześnie na podjęcie decyzji. Akta dopiero wróciły z Warszawy, więc to wszystko będzie procedowane od nowa – tłumaczy Joanna Modras.
Na razie nie wiadomo kiedy drugie postępowanie zostanie zakończone. Poprzednie trwało dwa lata.
Właściciel budynku wpisanego do rejestru zabytków może ubiegać się o dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane prowadzone przy tym obiekcie. Dotacje przyznają minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz wojewódzki konserwator zabytków. Z drugiej strony wszelkie prace remontowe muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków.
Decyzja dotycząca budowy koszar na Bukówce w 1925 . Projektantem był architekt Wacław Borowiecki. Jesienią 1928 r. oddano do użytku budynek koszarowy dla II batalionu. Potem powstały budynki sztabu i kwatermistrzostwa, dwa bloki koszarowe, kuchnia parowa, działownia, stajnie, wozownia, magazyny mobilizacyjne. Obok koszar wybudowano strzelnicę i boisko sportowe oraz drewnianą kapliczkę. W koszarach stacjonowały wszystkie pododdziały 4 Pułku Piechoty Legionów, z wyjątkiem batalionu przy ul. Prostej.
Na Bukówce, poza koszarami zbudowano także bloki mieszkalne dla kadry zawodowej oraz kasyna: oficerskie i podoficerskie. Między koszarami a osiedlem oddano do użytku otwartą pływalnię. Osiedle zostało połączone z Kielcami szosą o utwardzonej nawierzchni kwarcytowej i w roku 1936 podłączone do sieci energetycznej i wodociągowej.
W marcu 1939 r. z 4 Pułku Piechoty Legionów skierowano do służby w Wojskowej Składnicy Transportowej na Westerplatte 68 żołnierzy, na czele z ppor. Leonem Pająkiem, którzy stanowili trzon załogi wartowniczej.