Cały tydzień potrwają uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium. Na Święty Krzyż będą w tym czasie pielgrzymować m.in. leśnicy, służby mundurowe, rzemieślnicy, pszczelarze, rolnicy i osoby konsekrowane. Będzie można zobaczyć najcenniejszy relikwiarz, otrzymać błogosławieństwo relikwiami, a także wysłuchać koncertów.
Odpust rozpocznie się 9 września i potrwa do 17 września. Pierwszy dzień (sobota), będzie dedykowany osobom życia konsekrowanego. Dzień później, w niedzielę, 10 września, sumie odpustowej przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył wikariusz generalny diecezji sandomierskiej ks. Rafał Kułaga – zapowiada o. dr Marian Puchała, superior klasztoru.
– Po mszy świętej, o godzinie 14.00 w bazylice rozpocznie się wspaniały koncert patriotyczny pt. „Polska w moim sercu”. Głównym artystą będzie Wiktor Kowalski z Kielc – zapowiada. Wiktor Kowalski jest znany publiczności m.in. jako zwycięzca programu „Szansa na sukces” oraz finalista programu „The Voice od Poland”.
Natomiast główne uroczystości odbędą się tradycyjnie w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w czwartek, 14 września. Tego dnia sumie odpustowej o 12.00 przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej – zapowiada superior.
– W ramach współpracy z Bazyliką Grobu Bożego w Miechowie, tego dnia przyjedzie do nas chór działający przy tej bazylice, który będzie śpiewał na mszy świętej. Po liturgii będzie można wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu tych artystów. Natomiast wieczorem, o 20.30 będzie ogólnopolskie czuwanie modlitewne Wspólnoty Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. To wszystko będzie trwało niemal całą noc, pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego i księdza biskupa Janusza Mastalskiego. O 5.00 rano będzie msza święta na zakończenie tego czuwania – zapowiada superior.
Dzień później, 15 września, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, sumie o 12.00 będzie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Natomiast o 20.00 Drogą Krzyżową z Huty Szklanej rozpocznie się Świętokrzyskie Nocne Czuwanie w intencji małżeństw i rodzin.
Ojciec Marian Puchała ma nadzieję, że po latach pandemii odrodzi się ruch pielgrzymkowy do najstarszego narodowego polskiego sanktuarium.
– Przez kilka wieków, od XII do XVII wieku, był wielkim centrum pielgrzymkowym. Tutaj pielgrzymowali polscy królowie i wszyscy czciciele relikwii Krzyża Świętego, było to centralne miejsce pielgrzymkowe w kraju. Warto tę tradycję pielgrzymkową wskrzesić. Zachęcamy wszystkich do przybywania i szukania źródła Bożej mocy przy relikwiach krzyża, na którym zmarł Chrystus. Wizyta będzie też okazją do zobaczenia wszystkich nowości po remontach, wyremontowana cała bazylika i kompleks klasztorny – dodaje.
W sanktuarium na Św. Krzyżu od wieków przechowywane są relikwie krzyża świętego, na którym umarł Chrystus.
– Wszystko wskakuje na to, że są one autentyczne. Badania mówią, że są one pochodzenia palestyńskiego, z Ziemi Świętej, to czarna sosna. Same w sobie są takim cudem, ponieważ przez tyle wieków te kawałki drewna nie zniszczyły się, ciągle mają bardzo dobrą konsystencję drewna, nie rozpadającą się, nie noszącą śladów rozkładu – mówi o. Marian Puchała, dodając, że wielu ludzi nadal przybywa tu by prosić Boga o potrzebne łaski. Podczas wszystkich mszy świętych w czasie odpustu pielgrzymi będą błogosławieni relikwiami drzewa Krzyża Świętego.
Ojciec Marian Puchała apeluje, aby w czasie całego tygodnia powstrzymać się od wjeżdżania na Święty Krzyż prywatnymi samochodami. Natomiast absolutny zakaz wjazdu będzie obowiązywał przez trzy najważniejsze dni odpustowe, a więc 14 września oraz w dwie niedziele (10 i 17 września). W te dni pielgrzymi będą mogli korzystać z bezpłatnego autobusu, który będzie kursował z Huty Szklanej do sanktuarium. Darmowe kursy z Huty Szklanej zapewnia miasto Kielce oraz gmina Nowa Słupia.