„Bon szkolny-Poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie dwudniowych wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy – to kolejny punkt programu Prawa i Sprawiedliwości. Stanowi on swego rodzaju rozwinięcie programu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogły starać się o dofinansowanie uczniowskich wyjazdów.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty przypomina, że zainteresowanie programem było ogromne, a nabór chętnych placówek zwykle kończył się w ciągu kilku godzin.
– Jeżeli każdy uczeń będzie mógł na taką jedno lub dwudniową wycieczkę pojechać, uważam to za bardzo dobre. Oprócz żywych lekcji historii, na przykład w muzeach, młodzi ludzie odwiedzać będą najciekawsze miejsca w Polsce. Nic tylko z tego korzystać – mówi Kazimierz Mądzik.
Władysław Zaucha, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych przyznaje, że starał się o to, by jego uczniowie uzyskali dofinansowanie wycieczek z programu „Poznaj Polskę”, ale nie udało się uzyskać pieniędzy.
– Szkoda, bo młodzi ludzie bardzo wyjazdy lubią i nasza szkoła organizuje ich bardzo dużo. Staramy się, aby były to wyjazdy edukacyjne, uczniowie odwiedzają zarówno ciekawe miejsca w naszym regionie, jak i w kraju. Chętnych nie brakuje, brakuje za to niestety czasem pieniędzy, bo nie każdego rodzica stać na sfinansowanie wycieczki – mówi dyrektor.
Dominik Kowalski, przewodnik świętokrzyski zapewnia, że nasz region jest wyjątkowo atrakcyjny turystycznie i jeżeli „Bon Szkolny – Poznaj Polskę” wejdzie w życie, to młodzież z Małopolski czy Mazowsza chętnie tu przyjedzie.
– Jeżeli chodzi o atrakcje, to w województwie świętokrzyskim można mówić o klęsce urodzaju – żartuje Dominik Kowalski.
– Jeżeli ktoś interesuje się architekturą, to znajdzie stare zamki, dla miłośników historii i obiektów sakralnych jest na przykład Archiopactwo w Jędrzejowie. Słyniemy z geologii, wszyscy geografowie tu przyjeżdżają. Wielką atrakcją jest między innymi Jaskinia Raj – wymienia przewodnik.
Miłośnicy historii na pewno chętnie odwiedzą Święty Krzyż, a osoby zafascynowane przyrodą mogą pojechać do Zagnańska, gdzie rośnie dąb Bartek. Również pasjonaci literatury znajdą coś dla siebie – miejsca związane z Henrykiem Sienkiewiczem czy Stefanem Żeromskim.