Dwa polskie produkty zbrojeniowe zostały nagrodzone przez prezydenta Andrzeja Dudę. W trakcie gali kończącej cztery dni targów obronnych w Kielcach zostały przyznane branżowe nagrody Defender.
Prezydent, sprawujący honorowy patronat nad wydarzeniem przyznał w tym roku dwie równorzędne nagrody: dla konsorcjum spółek na czele z Hutą Stalowa Wola, które opracowało nowy wóz bojowy dla piechoty Borsuk oraz dla Grupy WB i partnerów, którzy stworzyli drony bojowe montowane na pojeździe Waran.
Prezes Huty Stalowa Wola Jan Szwedo, komentując przyznanie Defendera w kategorii produkt podnoszący bezpieczeństwo żołnierzy, powiedział, że Borsuk to wóz nowoczesny i stworzony od podstaw przez polskich inżynierów. Borsuk jest opancerzony, potrafi pływać i jednocześnie strzelać do zbliżającego się zagrożenia.
Drugi wyróżniony przez prezydenta produkt to bezzałogowy system Gladius oparty na dronach bojowych z Grupy WB, które są montowane na nowoczesnym samochodzie terenowym z dodatkowym opancerzeniem, jakim jest Waran. Remigiusz Wilk z Grupy WB powiedział, że to system przeznaczony dla artylerii, która po raz pierwszy w historii zyskuje „oczy” na niebie w postaci uzbrojonego drona bojowego z napędem hybrydowym. Gladius pozwala rozpoznawać cele na dystansie ponad 100 kilometrów i potrafi je tez skutecznie zwalczać. Drony mogą wykonywać zadania nawet przez 14 godzin.
Wyróżnienie specjalne od ministra obrony otrzymało z kolei konsorcjum Narew S.A., w skład którego wchodzą m.in. spółki PIT Radwar, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Huta Stalowa Wola oraz PCO, Mesko i Zakłady Mechaniczne z Tarnowa. Spółki te wyróżniono za przygotowanie dla jednostek obrony przeciwlotniczej tak zwanej małej Narwi. To system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu, który składa się z wyrzutni montowanej na podwoziu Jelcza oraz z brytyjskiej rakiety CAMM, którą dostarcza koncern MBDA w ramach odpisanej z polską zbrojeniówką umowy.
Zestawy małej Narwi trafiły jesienią ubiegłego roku najpierw do 18. Pułku Przeciwlotniczego z Zamościa, a potem do pułku z Giżycka. Integracja wyrzutni i rakiet przebiegła w ekspresowym tempie. Umowę na dostawy podpisano bowiem w kwietniu 2022 roku, a już w październiku były gotowe do użycia pierwsze wyrzutnie.
W sumie w trakcie gali finałowej XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego rozdano około 30 wyróżnień i nagród. Duża część uhonorowanych produktów to uzbrojenie pochodzące z polskiego przemysłu.
Nagrody PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:
Produkt najlepiej służący podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP
– Konsorcjum: Huta Stalowa Wola S.A. (lider), Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej, Politechnika Warszawska, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych Sp. z o.o. i Rosomak S.A. za nowy bojowy pływający wóz piechoty BORSUK (NBPWP)
– WB Electronics S.A. za bateryjny moduł bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS
Nagrody Specjalne:
Wyróżnienie Specjalne MINISTRA OBRONY NARODOWEJ:
– Konsorcjum PGZ NAREW: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Pit-Radwar S.A., Jelcz Sp. z o.o., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., PCO S.A., MESKO S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Huta Stalowa Wola S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. za MAŁĄ NAREW
Wyróżnienie Specjalne RADY PROGRAMOWEJ:
– The Whiskey Project Group LTD za WHISKEY Multi-Mission Reconnaissance Craft (MMRC)
Nagrody DEFENDER:
– Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, MSP InnTech Sp. z. o. o. za bojowy system bezzałogowy GIEZ
– Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (lider), STEKOP S.A., Auto Podlasie Sp. z o. o., AP Solutions Sp. z o. o., JPBC Sp. z o.o. za autonomiczną zintegrowaną platformę rozpoznawczą „AIRCON”
– Creotech Instruments S.A. za HYPERSAT – polską modułową platformę do projektowania i budowy satelitów
– SILTEC Sp. z o.o. za KCT kontenerowe centrum taktyczne
– Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. za MCC1 – mobilny węzeł łączności systemu Wisła – faza I (Mobile Communication Center – phase I)
– Konsorcjum: PGZ ZURAD Sp. z o.o. (lider), MODULAR System Sp. z o.o. za Magazyn Broni
– ARPOL Narzędzia Profesjonalne Sp. z o.o. za MMZW mobilny modułowy zasobnik wymienny
– Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider), Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. za SSPWE system szkolenia poligonowego w warunkach walki elektronicznej
– Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (lider), JSW Nowe Projekty S.A., Vortex Sp. z o.o., SZYBICKI Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Waldemar Szybicki za prototyp mobilnego wieloczujnikowego systemu obserwacyjnego przeznaczonego do zabezpieczenia strefy nadgranicznej
– Jakusz Sp. z o.o. za lekki, gazoszczelny pojemnik pirotechniczny ALEXA.