Na Świętym Krzyżu odbyły się główne uroczystości odpustowe. Mszę Świętą odprawiał i homilię wygłosił biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. W nabożeństwie uczestniczyły setki pielgrzymów, a wśród nich wicepremier Jarosław Kaczyński.
Wiceminister Anna Krupka powiedziała, że Święty Krzyż to bardzo ważne miejsce dla każdego Polaka, a przede wszystkim mieszkańca ziemi świętokrzyskiej.
– To był bastion polskości i chrześcijaństwa. Tu pielgrzymowali królowie, by przypomnieć Władysława Jagiełłę przed bitwą pod Grunwaldem. Sanktuarium miało wielkie znaczenie dla kształtującej się wówczas wspólnoty, której na imię Polska. Dziś przybywamy tu, aby modlić się za Ojczyznę, ale też podkreślać znacznie, jakie Święty Krzyż ma dla naszej kultury i historii.
Poseł Agata Wojtyszek przypomniała, że Święty Krzyż przeżywa tygodniowy odpust, a w tym czasie pielgrzymują tu różne grupy zawodowe. Dziś o pomyślność Ojczyzny modlił się także wicepremier Jarosław Kaczyński.
– To wymowne, że w miejscu, które przeżywało zarówno lata świetności, jak i trudne chwile, gdzie przybywali królowie w chwilach ważnych dla życia naszego kraju, dziś przybywają pielgrzymi, aby modlić się za swoje rodziny, ale i za Ojczyznę. Dziś modliliśmy się razem z premierem Jarosławem Kaczyńskim o dobrą przyszłość Ojczyzny, aby dalej rozwijała się ku dobru nas wszystkich i przyszłych pokoleń.
Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski przyznał, że Święty Krzyż to duchowa stolica województwa świętokrzyskiego.
– Wszyscy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego powinni być dumni, że mamy taką bazylikę i sanktuarium. Trzeba ją pielęgnować, trzeba do niej wracać i pielgrzymować. Tak jak Jasna Góra jest duchową stolicą ojczyzny, tak Święty Krzyż jest duchową stolicą ziemi świętokrzyskiej- powiedział wiceminister.
Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że warto pielgrzymować na Święty Krzyż, by napełnić się siłą i duchem wiary.
– Wypraszać potrzebne łaski i modlić się o błogosławieństwo dla naszej ojczyzny. Jak mówił poeta, „tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Trzeba więc naszej determinacji i oddania dla spraw ojczyzny, tym bardziej, że zewsząd czyhają ci, którzy chcieliby wywrócić ten nasz polski porządek – skomentował senator.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przypomniał, że Święty Krzyż to najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich.
– Święty Krzyż budował nie tylko tożsamość chrześcijaństwa, ale budował też tożsamość państwa. To, że wszyscy tu lgną, nie tylko wierzący, coś znaczy i do czegoś zobowiązuje – przyznał wojewoda.
Natomiast marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski nie ukrywał zadowolenia, że Święty Krzyż odzyskuje dawny blask.
– Nie tylko poprzez prowadzone tu prace konserwatorskie, ale dlatego że na nowo staje się to miejsce szczególne dla pielgrzymów. Cieszy także obecność tak ważnych osób jak wicepremier Jarosław Kaczyński – powiedział.
Święty Krzyż to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, najstarsze polskie sanktuarium, miejsce, do którego pielgrzymowali przez lata wierni podkreśla superior klasztoru, ojciec Marian Puchała.
– Coraz więcej pielgrzymów nas nawiedza, zauważamy odrodzenie życia pielgrzymkowego na Święty Krzyż. Do niedzieli czekamy na wiernych, którzy tu będą przychodzili oddać cześć Chrystusowi.
Po uroczystościach wicepremier Jarosław Kaczyński wpisał się do księgi pamiątkowej sanktuarium i otrzymał od ojców oblatów na pamiątkę haftowany relikwiarz Krzyża Świętego.
W odpuście uczestniczą setki wiernych, wiele osób przyjechało tu z całej Polski, ale są także pielgrzymi, którzy przychodzą tu pieszo na odpust i tacy, dla których to miejsce ważne przez cały rok:
– Przyjeżdżamy tu co rok, mamy wiele intencji, z którymi przychodzimy, modlimy się za dzieci, wnuki, za nasze rodziny. Każdy przynosi w sercu to, co najważniejsze – mówili pielgrzymi z Chlewisk.
Z kolei młode małżeństwo z powiatu starachowickiego, które przybyło na Święty Krzyż z dzieckiem, podkreślało, że sami jako dzieci przyjeżdżali tu z rodzicami, teraz chcą swojej córeczce pokazać to miejsce.
Dziś w programie obchodów odpustowych jest także nocne czuwanie z apelem jasnogórskim i pasterką o północy.