Dziś uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Stanisława Szymeckiego, arcybiskupa seniora Archidiecezji Białostockiej, a w latach 1981-1993 ordynariusza diecezji kieleckiej.
W czasie swojej kilkunastoletniej posługi w Kielcach zainicjował m.in. rozbudowę seminarium, powstanie Domu Biskupów Kieleckich, a także Domu Samotnej Matki i Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Uroczystości pogrzebowe w Archikatedrze Białostockiej rozpocznie dziś o godz. 9.00 jutrznia żałobna, po której zaplanowano czuwanie. O godz. 11.30 słowo pożegnania wygłoszą przedstawiciele duchowieństwa, instytucji i wspólnot. Mszy św. pogrzebowej o godz. 12.00 będzie przewodniczyć abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a homilię wygłosi abp Wiktor Skworc, senior archidiecezji katowickiej.
Po mszy świętej ciało śp. abp. Stanisława Szymeckiego zostanie złożone w krypcie kościoła bazyliki archikatedralnej.
Biskup kielecki Jan Piotrowski podkreśla, że arcybiskup Szymecki pełnił posługę w niełatwym okresie dla kościoła katolickiego w Polsce.
– Przyszedł do naszej diecezji po pełnionych funkcjach w Paryżu, jak również 10- letniej posłudze rektora Seminarium Śląskiego w Krakowie. Jego życiorys przez długie lata związany był z Francją, z racji emigracji jego rodziny do tego kraju oraz odbycia studiów teologicznych. Jego posługa kapłańska zasadniczo przypadała na niełatwy okres dla kościoła. To były czasy komunizmu i ideologicznej walki z kościołem. Na posługę biskupią obrał sobie ewangeliczne słowo „diliges” („Będziesz miłował”). To wyznaczało mu także szlak posługi, kiedy w Polsce rodziła się „Solidarność” oraz przygotowywały się poważne zmiany natury społecznej, politycznej i obyczajowej – ocenia biskup.
Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas przyznaje, że jest jedynym kapłanem diecezji, który posługuje się wciąż dekretem nominacyjnym wydanym przez arcybiskupa Szymeckiego.
– Ksiądz Arcybiskup Szymecki przychodząc „z dalekiego świata” określił naturalną płaszczyznę kontaktu i otwarcia na świat. Wielu gości z zagranicy przyjeżdżało do biskupa Szymeckiego, odwiedzając seminarium czy inne instytucje diecezji kieleckiej. Także delegacja Seminarium Kieleckiego pojechała do Paryża, a innym razem do Tuluzy. Miałem szczęście uczestniczyć w tych wyjazdach i uważam, że to było pierwsze wyjście poza „żelazną kurtynę”, która wtedy jeszcze dość mocno funkcjonowała. Kościół kielecki był więc swego rodzaju awangardą w tym otwarciu na świat. Z pomocą biskupa Szymeckiego powstało też kilka ważnych obiektów, rozbudowano Seminarium Duchowne i Kurię Diecezjalną – podkreśla.
Abp Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach i jako dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem wyemigrował do Francji. Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego, nuncjusza apostolskiego w Paryżu, późniejszego papieża Jana XXIII. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 lipca 1947 r. z rąk kard. Emanuela Suharda, metropolity Paryża. W 1948 r. powrócił do Polski, do diecezji katowickiej. Był wikariuszem, a następnie kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-1957). W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris (Francja). W latach 1968-1978 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święceń biskupich udzielił mu w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie 12 kwietnia 1981 r. papież Jan Paweł II i ustanowił go ordynariuszem diecezji kieleckiej. Dnia 15 maja 1993 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Posługę tę pełnił do czasu przejścia na emeryturę w roku 2000.
Abp Stanisław Szymecki zmarł 26 września 2023 r. mając 99 lat, w 77. roku posługi kapłańskiej i w 43. roku posługi biskupiej.