Świętokrzyscy politycy komentują oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Z danych PKW wynika, iż zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 35,38 proc., wyprzedzając Koalicję Obywatelską – 30,7 proc., na podium uplasowała się także Trzecia Droga, z wynikiem 14,4 proc.
W ocenie posła Krzysztofa Lipca, pełnomocnika kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, zwycięstwo ugrupowania zarówno w kraju, jak i w regionie to duży powód do radości.
– W województwie świętokrzyskim uzyskaliśmy dwa razy więcej mandatów niż największa partia opozycyjna, czyli Platforma Obywatelska. Przede wszystkim chciałbym raz jeszcze podziękować wszystkim wyborcom, a zwłaszcza tym, którzy postawili na PiS. Chcę zapewnić, że niezależnie od tego jaką będziemy pełnić rolę w przyszłym parlamencie, z całą pewnością waszego zaufania, którym nas obdarzyliście nie zawiedziemy – dodaje poseł Krzysztof Lipiec.
– Jestem bardzo zadowolona z wyników wyborów parlamentarnych – powiedziała na antenie Radia Kielce wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, poseł Marzena Okła-Drewnowicz.
– Cieszę się przede wszystkim, że Polacy tak tłumnie poszli do tych wyborów. Rekordowa frekwencja, ponad 70 proc. pokazuje, że jesteśmy społeczeństwem, które potrafi walczyć o swoje, które szanuje demokrację. Jak widziałam tych młodych ludzi stojących w kolejkach jeszcze do 1.00, a nawet do 3.00 w nocy – jestem bardzo dumna. Bardzo chcę podziękować wszystkim mieszkańcom regionu, którzy do tych wyborów poszli, a szczególnie oczywiście dziękuję tym, którzy oddali głos na KO w tych małych miejscowościach. Ten wynik pokazuje, że naprawdę każdy głos się liczy. Dziękuję za ogromne wsparcie, każdy wywieszony baner – mówiła.
– To wyborcy wyrażając swoją opinię zadecydowali o ułożeniu od nowa polskiej sceny politycznej – tak wynik wyborów parlamentarnych ocenia poseł Czesław Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Parlamentarzysta dodaje, że zmiany rządów są oznaką demokracji.
– Układ sił w kraju jest już powszechnie znany, obóz partii dotychczas opozycyjnych uzyskał większość i wszystko wskazuje na to, że będzie tworzył nowy rząd. Teraz jest czas na rozmowy, pan prezydent również powinien przeprowadzić rozmowy z poszczególnymi liderami partii. Nie jest dobrze, aby odkładać powołanie rządu, im szybciej to zrobimy tym lepiej. Z drugiej strony, ci którzy będą tworzyć rząd, powinni usiąść do rozmów i uzgodnić przedstawione przez siebie wcześniej obietnice programowe – dodaje.
Zdaniem Czesława Siekierskiego zarówno wynik Trzeciej Drogi w skali całego kraju, jak i w regionie daje powody do zadowolenia.
– Cieszę się również ze swojego wyniku, powyżej 22 tys. głosów. Nasza lista była bardzo mocna, mieliśmy dobrych kandydatów. W skali regionu również nastąpiły zmiany, partia dotychczas rządząca zmniejszyła swój stan posiadania – ocenia.
– Te wybory były wyjątkowe dla Polski – mówi Andrzej Szejna, świętokrzyski poseł Nowej Lewicy.
Jego zdaniem, ostanie wybory parlamentarne były zderzeniem dwóch światopoglądów. Jego zdaniem trzeba jak najszybciej sformować nowy rząd.
– W najbliższych dniach dojdzie do rozmów koalicyjnych między partiami, które dysponują większością w polskim Sejmie i Senacie. Jestem przekonany, że dojdzie do szybkiego porozumienia i wysunięcia kandydata na premiera oraz przedstawienia składu rządu – ocenia.
– Wyniki wyborów są takie, jak zdecydowali wyborcy – komentuje Michał Wawer, wybrany na posła w regionie świętokrzyskim z list Konfederacji.
Uważa, że rezultat Konfederacji jest dobry, ponieważ ugrupowanie powiększyło liczbę mandatów, w porównaniu z poprzednią kadencją Sejmu.
– Konfederacja wchodzi do Sejmu w zwiększonym składzie. Z liczby 11 posłów w 2019 roku urośliśmy do 18 teraz. Dzięki temu jesteśmy samodzielnym klubem poselskim zdolnym do składania własnych projektów ustaw. Jest to też wynik, który oznacza 300 tys. głosów więcej niż cztery lata temu. To po prostu pokazuje stały i stabilny rozwój naszego projektu – komentuje.
Michał Wawer dodaje, że przegrana Prawa i Sprawiedliwości nie wniesie znaczących zmian na polskiej scenie politycznej.
W przeliczeniu na mandaty Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi do Sejmu 194 posłów, Koalicja Obywatelska -157, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.