W najbliższą sobotę (21 października) kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł swojego pojazdu. Rozpoczyna się ogólnopolska kampania „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”.
W czwartek (19 października) funkcjonariusze kontrolowali pojazdy, a ci, którzy nie mieli prawidłowego oświetlenia mogli bezpłatnie je wyregulować w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Domaszowicach, gdzie czekali specjaliści.
Mł. asp. Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach podkreśla, że akcja ma na celu zwrócenie uwagi na kierowców, którzy mają nieprawidłowo ustawione światła.
– Zbliża się okres jesienno-zimowy, więc piesi są coraz mniej widoczni. Prawidłowo ustawione światła powinny oświetlać więcej prawą stronę drogi. To jest bardzo częsty problem. Nawet przy zwykłej wymianie żarówki powinniśmy skontrolować poziom świateł. W ramach akcji do wybranych stacjach diagnostycznych 21 i 28 października, 18 listopada i 9 grudnia kierowcy będą mogli przyjechać i bezpłatnie sprawdzić poziom swoich świateł – tłumaczy policjant.
Do kontroli świateł został skierowany między innymi pan Jakub.
– Okazało się, że moje światła świeciły za wysoko. Pewnie przez to oślepiałem w nocy innych kierowców. Czysto egoistycznie powiem, że bardziej zwracałem uwagę na oświetlenie innych samochodów niż na swoje. Sam nie lubię być oślepiany na drodze, więc myślę, że takie akcje są bardzo potrzebne – przyznaje.
Grzegorz Iwański z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Domaszowicach podkreśla, że z roku na rok wzrasta świadomość kierowców w tym zakresie.
– Na stacji obserwujemy, że kierowcy coraz częściej zgłaszają się, by sprawdzić swoje światła, czasem przed jakimś wyjazdem, a czasem, by po prostu zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Takie akcje są jak najbardziej na plus – mówi.
Oprócz dobrze ustawionych świateł warto także zadbać o odblaski. To zwiększa bezpieczeństwo nie tylko pieszych, ale i kierowców.
– Naszym obowiązkiem jest używanie elementu odblaskowego poza terenem zabudowanym, ale zachęcamy, by nosić je także w mieście. Teraz coraz wcześniej robi się ciemno, latarnie mogą dobrze nie oświetlać i jesteśmy niewidoczni. Kiedy prowadzę spotkania informacyjne wiele osób deklaruje, że te odblaski posiada, ale są one najczęściej gdzieś schowane. Tu apel także do pań, które noszą torebki, widać, że niektóre z nich mają odblask przyczepiony do paska, ale często jest on założony z tyłu albo zasłonięty ręką. Dlatego pamiętajmy, by nosić odblaski w widocznym miejscu, najlepiej na ręce – dodaje Tomasz Kliczewski.
Za nieprawidłowe ustawienie świateł kierowca zostaje ukarany mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.