Pomnik Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego i Sowieckiego został dziś (piątek, 10 listopada) odsłonięty w Łubnicach, w powiecie staszowskim.
W odsłonięciu pomnika wzięła udział Joanna Sulej-Piskorz, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, która powiedziała, że ten dzień jest szczególny i symboliczny.
– Jest to dla nas bardzo ważne i satysfakcjonujące, jest też podkreśleniem misji realizowanej przez naszą instytucję, jak również dowodem na to, że samorządy bardzo aktywnie odpowiadają na apel prezesa IPN, który wygłosił w marcu ubiegłego roku – dodała. Apel mówił o usuwaniu z przestrzeni publicznej obiektów mających związek z sowiecką propagandą.
Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach zwrócił uwagę na datę odsłonięcia nowego pomnika, w przeddzień Święta Niepodległości.
– Nasi przodkowie czekali na niepodległość przez 123 lata, a ona po 20 latach została im odebrana przez Rosję Sowiecką i III Rzeszę, tym bardziej niestosowne są pomniki wdzięczności, jak ten, który był w Łubnicach, skoro w 1939 roku, Sowieci odebrali nam wolność – dodał Robert Piwko.
Wójt gminy Łubnice Anna Grajko poinformowała, że przy nowym pomniku będą się odbywać uroczystości patriotyczne. Będzie to miejsce kształtujące właściwe postawy dzieci i młodzieży.
– Ten obiekt przywraca właściwe spojrzenie na historię, która miała tutaj miejsce. Poprzedni pomnik kojarzony był ze zniszczeniem pałacu, który stał w tym miejscu, a z którego zostały tylko ruiny. Pomnik oddaje cześć osobom poległym w walce z sowiecką i niemiecką okupacją – stwierdziła Anna Grajko.
XVII wieczny pałac Lubomirskich w Łubnicach został wysadzony przez wojska radzieckie w 1944 roku.
W ciągu ostatniego roku, IPN doprowadził do demontażu 38 posowieckich obiektów propagandowych w Polsce. Do usunięcia jest jeszcze około 20. Te działania prowadzone są na podstawie ustawy dekomunizacyjnej.