KIELCE
Orszak Świętego Mikołaja, uroczyste zapalenie choinki, Jarmark Bożonarodzeniowy oraz miejska Wigilia – to atrakcje, które w czasie świątecznym zaplanował kielecki ratusz.
6 grudnia ulicą Sienkiewicza od pomnika Henryka Sienkiewicza przejdzie Orszak Świętego Mikołaja, który zaśpiewa najpiękniejsze polskie kolędy. W rolę „Mikołajów” wcielą się między innymi pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, ale do pochodu mogą dołączyć wszyscy kielczanie. Pochód zakończy się na Placu Artystów, a tam wspólnie z prezydentem Bogdanem Wentą najmłodsi kielczanie rozświetlą miejską choinkę.
Od 16 do 23 grudnia na ul. Sienkiewicza i na Placu Artystów odbędzie się także Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach. Prezes zieleni miejskiej Renata Gruszczyńska podkreśla, że na każdy dzień przewidziano mnóstwo atrakcji.
– Na straganach sprzedawane będą artykuły spożywcze i nie tylko, dekoracje świąteczne, ciasta oraz wigilijne potrawy. Dla najmłodszych przewidziano przejazdy saniami św. Mikołaja oraz fotobudki, gdzie będzie można wykonać własną kartkę świąteczną. W dniu otwarcia o godz. 15.00 wszyscy będą mogli napisać listy do Mikołaja i przyczepić do balonów, które zostaną puszczone w powietrze. Będą także występy Chóru Garnizonowego, Kieleckiego Teatru Tańca. Nie zabraknie także warsztatów organizowanych m.in. przez Muzeum Historii Kielc, żywej szopki i zagrody z prawdziwymi lamami – wymienia prezes.
22 grudnia, zgodnie z tradycją, odbędzie się również miejska Wigilia – informuje Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
– Spotkanie rozpocznie się o godz.13.00 i będą już czekać przygotowane i ciepłe posiłki typowo wigilijne. Kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony, ryba smażona itd. Jedzenie będzie wydawane przez władze miasta i radnych, choć każdy może nam pomóc. Wigilia jest przygotowana dla wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na status społeczny, tak że zapraszamy – przyznaje dyrektor.
Mimo, iż jarmark wraca w pełnej krasie, w mieście nie będzie organizowany sylwester pod gwiazdami. Prezydent Kielc Bogdan Wenta dodaje, że nie pozwala na to budżet miasta.
BUSKO-ZDRÓJ
W Busku-Zdroju kiermasz bożonarodzeniowy odbędzie się 16 grudnia w rynku miasta. Będą stoiska z rękodziełem, z wyrobami regionalnymi, ozdobami świątecznymi i wieloma innymi rzeczami tematycznie wiążącymi się ze świętami – powiedział Michał Maroński, zastępca burmistrza. Nie zabraknie także kół gospodyń wiejskich z kulinariami oraz domowymi ciastami, które można będzie kupić.
Wprowadzanie mieszkańców oraz kuracjuszy w świąteczny nastrój odbywać się będzie stopniowo. Jarmark poprzedzony zostanie wystawą choinek ozdobionych przez uczniów i przedszkolaków. Ubieranie świątecznych drzewek odbędzie się 15 grudnia przy Buskiej Galerii Sztuki. Najpiękniejsza choinka zostanie nagrodzona, a wszystkie zostaną w tym miejscu jako dekoracja przez cały okres świąteczno-noworoczny.
17 grudnia przy Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się wspólne kolędowanie. Wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia z programem kolęd. Do śpiewania zawsze chętnie włączają się mieszkańcy oraz kuracjusze.
IWANISKA
W gminie Iwaniska, natomiast mamy dwa kiermasze. Pierwszy 10 grudnia koło Kościoła na placu przy Urzędzie Miasta i Gminy Iwaniska, natomiast kolejny odbędzie się 17 grudnia w Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
KUNÓW
Jarmark odbędzie się także w Kunowie. 17 grudnia na mieszkańców obok stoisk z dekoracjami świątecznymi czy smakołykami zaplanowano występ strażackiej orkiestry dętej, zespołu śpiewaczy oraz coś specjalnego od uczniów lokalnych podstawówek. Wszystko to w budynku Szkoły Podstawowej w Kunowie, przy ul. Szkolnej.
OPATÓW
W Opatowie Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się 17 grudnia Na Placu Rekreacyjno-Wypoczynkowym Promenada. Na mieszkańców czeka również otwarcie lodowiska, podczas którego odbędzie się pokaz jazdy figurowej.
SANDOMIERZ
10 grudnia w Sandomierzu odbędzie się kiermasz mikołajkowy. Jest to wydarzenie, które swoim charakterem nawiązuje do atmosfery Świąt Bożego Narodzenia, jest okazją do zrobienia zakupów typowo świątecznych.
W rynku starego miasta, wokół ratusza, wzorem lat minionych staną stoiska z bogatym asortymentem. Będą to m.in. stroiki oraz inne ozdoby bożonarodzeniowe, bombki, światełka, choinki, zabawki, rękodzieło, przyprawy, miody oraz wyroby regionalne w postaci wędlin i serów. Jak zapewnia Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu kultury, sportu i turystyki w urzędzie miasta, nie zabraknie także innych atrakcji. Będą konkursy, zabawy i gry dla dzieci.
– Zapraszamy wszystkich, którzy lubią atmosferę świąt i lubią nasze miasto, aby wziąć udział w tym wydarzeniu – stwierdziła urzędniczka.
Zgłoszenia od wystawców przyjmowane są do 1 grudnia.
STARACHOWICE
Jarmark Bożonarodzeniowy w Starachowicach odbędzie się w tym roku po raz siódmy. Zorganizowany będzie na Placu pod Skałkami od 15 do 17 grudnia.
Park Kultury, organizator wydarzenia, zaprasza wystawców z towarami, które są związane z tematyką świąteczną. Mogą to być prezenty, ozdoby choinkowe, potrawy wigilijne i regionalne, wypieki, stroiki, choinki. Zgodnie z duchem jarmarku organizator nie przyjmuje zgłoszeń od wystawców oferujących sprzedaż wyrobów plastikowych, mało estetycznych, szkodliwych dla środowiska czy noszących cechy hazardu.
Wystawcy będą mieli do dyspozycji specjalnie przygotowane stoiska – domki, wynajem jest płatny, a o przyznaniu domku decyduje kolejność zgłoszeń. Na Placu pod Skałkami przewidziano miejsce dla 28 wystawców. Do dyspozycji jest także przyłącze do prądu, zaplecze socjalne z toaletami. Park Kultury oferuje także odpłatną możliwość promowania produktów w swoich mediach społecznościowych.
Tradycyjnie także wąchoccy cystersi zapraszają na kiermasz adwentowy. Tu na gości będą czekały – poza zwykłymi stoiskami – herbatka ojca przeora i sianko na wigilijny stół.
STASZÓW
Inny niż zwykle będzie tegoroczny kiermasz bożonarodzeniowy w Staszowie. Po raz pierwszy to wydarzenie nie odbędzie się w rynku miasta przy ratuszu tylko w Parku im. Adama Bienia. To dlatego, że ratusz jest w trakcie remontu.
Zmiana dotyczyć będzie również dekoracji, ponieważ do tej pory ubierana była jedna, największa choinka stojąca w sercu miasta, a tym razem oprócz głównego drzewka, które zostanie wybrane w parku, udekorowane zostaną także inne – poinformował burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. Ozdoby będą przynosić jak zwykle mieszkańcy, zostaną także wykorzystane dekoracje przygotowane przez Staszowski Ośrodek Kultury na warsztatach z mieszkańcami.
Na stoiskach dominować będzie rękodzieło, świąteczne ozdoby oraz kulinaria przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy. Będą także występy artystyczne przygotowane przez dom kultury, które podkreślą atmosferę zbliżających się Świąt.
Kiermasz bożonarodzeniowy w Staszowie odbędzie się 17 grudnia, początek o godz. 11.00.