Pierwszy w Polsce całoroczny basen termalny z wodą siarczkową zostanie otwarty w Kazimierzy Wielkiej. Z obiektu będzie można korzystać od 15 grudnia. Nawet przy minusowych temperaturach, przy opadach śniegu, będzie można wypoczywać na powietrzu w temperaturze ponad 36-38 stopni.
Basen składający się z dwóch niecek ma wymiary 10×18 metrów. Dla odwiedzających dostępna będzie plaża, grota solna oraz bar a dzieci będą mogły skorzystać z brodzika.
Jak przypomina Jan Nowak starosta kazimierski, impulsem do realizacji inwestycji był wykonany w 2015 w Cudzynowicach próbny odwiert, który potwierdził występowanie złoży wody siarczkowej.
– Na głębokości 750 metrów odkryliśmy duże pokłady wody siarczkowej o zbliżonym składzie to tej, która występuje w Busku-Zdroju. Od tego momentu zastanawialiśmy się jakie działania podjąć, aby wykorzystać złoże do rozwoju miasta – wyjaśnia.
Obok basenu zostanie uruchomiona pierwsza w województwie świętokrzyskim, a siódma w Polsce elektrociepłownia geotermalna, dodaje starosta.
– Woda ze złoża ma temperaturę 30 stopni dlatego wymaga podgrzania. Mam nadzieję, że inwestycja stanie się motywacją dla potencjalnych inwestorów do budowy obiektów uzdrowiskowych. Mamy już przygotowane grunty pod tą inwestycję a ich powierzchnia to blisko 100 hektarów. Tereny te zostały już uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego właśnie pod budowę uzdrowiska – zaznacza.
Basen pierwotnie miał zostać oddany do użytku we wrześniu 2020 roku, następnie z powodu pandemii w 2021 roku. Później starostwo nie mogło wyegzekwować od wykonawcy wykonania robót w ustalanym terminie, ponieważ tłumaczył się on zwłoką z przyczyn od siebie niezależnych, co blokowało nałożenie na nich kar.
W dni powszednie basen będzie otwarty od godz. 12.00 do 20.00, w weekendy dłużej. Cennik nie jest jeszcze znany.
Koszt inwestycji wyniósł około 25 mln zł z czego 85 proc. stanowiło dofinasowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.