KIELCE
Od 16 do 23 grudnia na ul. Sienkiewicza oraz na Placu Artystów odbędzie się także Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach. Prezes zieleni miejskiej Renata Gruszczyńska podkreśla, że na każdy dzień przewidziano mnóstwo atrakcji.
– Na straganach sprzedawane będą artykuły spożywcze i nie tylko, dekoracje świąteczne, ciasta oraz wigilijne potrawy. Dla najmłodszych przewidziano przejazdy saniami św. Mikołaja oraz fotobudki, gdzie będzie można wykonać własną kartkę świąteczną. W dniu otwarcia o godz. 15.00 wszyscy będą mogli napisać listy do Mikołaja i przyczepić do balonów, które zostaną puszczone w powietrze. Będą także występy Chóru Garnizonowego, Kieleckiego Teatru Tańca. Nie zabraknie także warsztatów organizowanych m.in. przez Muzeum Historii Kielc, żywej szopki oraz zagrody z prawdziwymi lamami – wymienia prezes.
Tradycyjny kiermasz bożonarodzeniowy w Dworku Laszczyków w Kielcach odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia, w godz. 11.00-15.00. Podczas corocznego spotkania na dziedzińcu pojawią się regionalni twórcy, którzy zaprezentują własnoręcznie wykonane ludowe ozdoby: bombki, łańcuchy oraz stroiki.
Na stoiskach zagoszczą lokalne przysmaki: miody, pierniki, sery, wędliny, ciasta, owoce, słodycze oraz gorące potrawy świąteczne. W samo południe odbędzie się wspólne kolędowanie. Na scenie z najpiękniejszymi kolędami wystąpią: zespół ludowy Bolechowiczanie, Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki oraz Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie.
Z kolei w Dworku Laszczyków zostanie udostępniona nowa wystawa „Do Betlejem krokiem żwawym… – Boże Narodzenie w kulturze ludowej”.
22 grudnia, zgodnie z tradycją, odbędzie się również miejska Wigilia – informuje Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
– Spotkanie rozpocznie się o godz.13.00 i będą już czekać przygotowane i ciepłe posiłki typowo wigilijne. Kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony, ryba smażona itd. Jedzenie będzie wydawane przez władze miasta i radnych, choć każdy może nam pomóc. Wigilia jest przygotowana dla wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na status społeczny, tak że zapraszamy – przyznaje dyrektor.
Mimo, iż jarmark wraca w pełnej krasie, w mieście nie będzie organizowany sylwester pod gwiazdami. Prezydent Kielc Bogdan Wenta dodaje, że nie pozwala na to budżet miasta.
BUSKO-ZDRÓJ
W Busku-Zdroju kiermasz bożonarodzeniowy odbędzie się 16 grudnia w rynku miasta. Będą stoiska z rękodziełem, z wyrobami regionalnymi, ozdobami świątecznymi i wieloma innymi rzeczami tematycznie wiążącymi się ze świętami – powiedział Michał Maroński, zastępca burmistrza. Nie zabraknie także kół gospodyń wiejskich z kulinariami oraz domowymi ciastami, które można będzie kupić.
Wprowadzanie mieszkańców oraz kuracjuszy w świąteczny nastrój odbywać się będzie stopniowo. Jarmark poprzedzony zostanie wystawą choinek ozdobionych przez uczniów i przedszkolaków. Ubieranie świątecznych drzewek odbędzie się 15 grudnia przy Buskiej Galerii Sztuki. Najpiękniejsza choinka zostanie nagrodzona, a wszystkie zostaną w tym miejscu jako dekoracja przez cały okres świąteczno-noworoczny.
17 grudnia przy Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się wspólne kolędowanie. Wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia z programem kolęd. Do śpiewania zawsze chętnie włączają się mieszkańcy oraz kuracjusze.
CHĘCINY
Gmina Chęciny, która organizuje wydarzenie już po raz kolejny.
– To nasza tradycja – przyznaje Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny. Zaznacza, że pojawią się liczne stragany z rękodziełem i innymi świątecznymi wyrobami. W dniu jarmarku zostanie także uroczyście rozświetlona choinka. Nie zabraknie również wioski świętego Mikołaja.
Jarmark odbędzie się na chęcińskiej starówce 10 grudnia od godz. 15.00.
CIEKOTY
Od świątecznych potraw, po ręcznie wykonane ozdoby – wiele oryginalnych przedmiotów będzie można kupić podczas jarmarku bożonarodzeniowego, który w sobotę, 9 grudnia odbędzie się przed dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach.
Jak zapowiada Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, wydarzeniu będzie towarzyszyć zimowa sceneria, a na kupujących będzie czekało prawie 20 stoisk.
– Będzie można wybierać spośród wielu ciekawych propozycji, bo dbamy też o to, były to nietuzinkowe rzeczy. Pokazujemy oryginalne prezenty, coś co ma zaskoczyć, co ma sprawić, że będzie to wyszukany i jednocześnie bardzo ciekawy podarek. Zatem będą i rękodzielnicze rzeczy, będą chatki z piernika, no i nie zabraknie stoiska, gdzie będzie można kupić smaczne dania na świąteczny stół – wymienia.
Na stoiskach będzie można znaleźć m.in. ręcznie wykonane ozdoby świąteczne: stroiki, choinki, ozdoby z drewna, mydełka i świece o tematyce świątecznej, świeczki sojowe, biżuterię tkaną, torby, nerki ręcznie szyte i szydełkowe, czapki, breloki, zakładki do książek, pierniki, ozdoby choinkowe, wianki na drzwi, chatki z piernika i ozdoby piernikowe, pierścionki i bransoletki wykonane ręcznie, ozdoby świąteczne z drewna i tkanin, rękodzieło makramowe, balony świąteczne.
Przy okazji zakupów będzie można pomóc. Wojciech Purtak wyjaśnia, że podczas jarmarku działać będzie charytatywne stoisko Koła Gospodyń Wiejskich Lubrzanka z Mąchocic Kapitulnych, gdzie znajdą się pyszności na wigilijny i świąteczny stół oraz miody.
– Dochód z tego stoiska przeznaczymy na rzecz Nikoli – kilkunastoletniej dziewczynki z gminy Masłów, która kilka tygodni temu uległa ciężkiemu wypadkowi – mówi.
Organizatorzy zaplanowali także niespodzianki dla najmłodszych. – Będzie można spotykać się ze świętym Mikołajem, w specjalnej strefie będzie można zrobić sobie ciekawe zdjęcia z elfami, bałwankami, więc na pewno będzie bardzo ciekawie – tłumaczy Wojciech Purtak.
Jarmark bożonarodzeniowy w Ciekotach rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 15.00.
IWANISKA
W gminie Iwaniska, natomiast mamy dwa kiermasze. Pierwszy 10 grudnia koło Kościoła na placu przy Urzędzie Miasta i Gminy Iwaniska, natomiast kolejny odbędzie się 17 grudnia w Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
KUNÓW
Jarmark odbędzie się także w Kunowie. 17 grudnia na mieszkańców obok stoisk z dekoracjami świątecznymi czy smakołykami zaplanowano występ strażackiej orkiestry dętej, zespołu śpiewaczy oraz coś specjalnego od uczniów lokalnych podstawówek. Wszystko to w budynku Szkoły Podstawowej w Kunowie, przy ul. Szkolnej.
MIEDZIANA GÓRA
Kramy z rękodziełem, ozdobami na choinkę, biżuterią i zabawkami czekają na osoby, które przyjadą na jarmark bożonarodzeniowy w Miedzianej Górze. Spotkanie odbędzie się w niedzielę (10 grudnia).
Wójt Miedzianej Góry Damian Sławski zachęca wszystkich mieszkańców regionu do udziału w wydarzeniu.
– Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci. Wśród nich są: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje i prezenty. Ponadto, będzie można skosztować lokalnych dań i produktów, w tym serów, wędlin i przetworów – wymienia Damian Sławski.
Chętni będą mogli kupić bożonarodzeniowe stroiki oraz ozdoby choinkowe.
– Bardzo zależy nam na tym, aby stworzyć świąteczny, wyjątkowy klimat. Zapraszamy więc całe rodziny i grupy znajomych. To magiczny czas – dodaje.
Podczas jarmarku odbędzie się także koncert kolęd i pastorałek, a o godzinie 16.00 zostaną włączone świąteczne iluminacje. Początek spotkania na placu przed urzędem gminy o godzinie 16.00.
OPATÓW
W Opatowie Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się 17 grudnia Na Placu Rekreacyjno-Wypoczynkowym Promenada. Na mieszkańców czeka również otwarcie lodowiska, podczas którego odbędzie się pokaz jazdy figurowej.
PIEKOSZÓW
W Piekoszowie jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się po raz pierwszy. Burmistrz Zbigniew Piątek mówi, że jego organizacja jest zaplanowana tuż przed świętami.
– Będą rękodzieła związane tematycznie z nadchodzącymi świętami, wykonane przez nasze koła gospodyń wiejskich i zespoły ludowe. Ponadto, pojawią się zwierzątka, takie jak koziołek, owce i kury, co na pewno ucieszy najmłodszych – zapowiada.
Na jarmarku zagości też święty Mikołaj, który rozda prezenty dzieciom. Nie zabraknie programu animacyjnego, ale też małej gastronomii z rozgrzewającymi napojami i ciepłymi posiłkami. Jarmark odbędzie się na Placu Niepodległości w Piekoszowie 17 grudnia. Początek o godz. 14.00.
SANDOMIERZ
10 grudnia w Sandomierzu odbędzie się kiermasz mikołajkowy. Jest to wydarzenie, które swoim charakterem nawiązuje do atmosfery Świąt Bożego Narodzenia, jest okazją do zrobienia zakupów typowo świątecznych.
W rynku starego miasta, wokół ratusza, wzorem lat minionych staną stoiska z bogatym asortymentem. Będą to m.in. stroiki oraz inne ozdoby bożonarodzeniowe, bombki, światełka, choinki, zabawki, rękodzieło, przyprawy, miody oraz wyroby regionalne w postaci wędlin i serów. Jak zapewnia Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu kultury, sportu i turystyki w urzędzie miasta, nie zabraknie także innych atrakcji. Będą konkursy, zabawy i gry dla dzieci.
– Zapraszamy wszystkich, którzy lubią atmosferę świąt i lubią nasze miasto, aby wziąć udział w tym wydarzeniu – stwierdziła urzędniczka.
Zgłoszenia od wystawców przyjmowane są do 1 grudnia.
STARACHOWICE
Jarmark Bożonarodzeniowy w Starachowicach odbędzie się w tym roku po raz siódmy. Zorganizowany będzie na Placu pod Skałkami od 15 do 17 grudnia.
Park Kultury, organizator wydarzenia, zaprasza wystawców z towarami, które są związane z tematyką świąteczną. Mogą to być prezenty, ozdoby choinkowe, potrawy wigilijne i regionalne, wypieki, stroiki, choinki. Zgodnie z duchem jarmarku organizator nie przyjmuje zgłoszeń od wystawców oferujących sprzedaż wyrobów plastikowych, mało estetycznych, szkodliwych dla środowiska czy noszących cechy hazardu.
Wystawcy będą mieli do dyspozycji specjalnie przygotowane stoiska – domki, wynajem jest płatny, a o przyznaniu domku decyduje kolejność zgłoszeń. Na Placu pod Skałkami przewidziano miejsce dla 28 wystawców. Do dyspozycji jest także przyłącze do prądu, zaplecze socjalne z toaletami. Park Kultury oferuje także odpłatną możliwość promowania produktów w swoich mediach społecznościowych.
Tradycyjnie także wąchoccy cystersi zapraszają na kiermasz adwentowy. Tu na gości będą czekały – poza zwykłymi stoiskami – herbatka ojca przeora i sianko na wigilijny stół.
STASZÓW
Inny niż zwykle będzie tegoroczny kiermasz bożonarodzeniowy w Staszowie. Po raz pierwszy to wydarzenie nie odbędzie się w rynku miasta przy ratuszu tylko w Parku im. Adama Bienia. To dlatego, że ratusz jest w trakcie remontu.
Zmiana dotyczyć będzie również dekoracji, ponieważ do tej pory ubierana była jedna, największa choinka stojąca w sercu miasta, a tym razem oprócz głównego drzewka, które zostanie wybrane w parku, udekorowane zostaną także inne – poinformował burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. Ozdoby będą przynosić jak zwykle mieszkańcy, zostaną także wykorzystane dekoracje przygotowane przez Staszowski Ośrodek Kultury na warsztatach z mieszkańcami.
Na stoiskach dominować będzie rękodzieło, świąteczne ozdoby oraz kulinaria przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy. Będą także występy artystyczne przygotowane przez dom kultury, które podkreślą atmosferę zbliżających się Świąt.
Kiermasz bożonarodzeniowy w Staszowie odbędzie się 17 grudnia, początek o godz. 11.00.
W najbliższą niedzielę, 10 grudnia będziemy mogli zrobić zakupy. Tego dnia wypada pierwsza w grudniu niedziela handlowa. Drugą zaplanowano na 17 grudnia.
Michał Góźdź, dyrektor Galerii Korona w Kielcach wyjaśnia, że przez najbliższe dwie niedziele, sklepy będą pracować zgodnie z niedzielnym harmonogramem.
– Jest to bardzo dobra okazja, żeby wszyscy klienci mogli zrobić zakupy w sposób komfortowy, bezpieczny, z wyprzedzeniem, żeby uniknąć korków i niepotrzebnego stresu, że nie zdążymy – radzi.
Dyrektor przypomina, że z kolei w Wigilię, która w tym roku wypada w niedzielę, zakupów nie zrobimy. – 24 grudnia galeria zawsze była otwarta. Część pracowników musiała być w pracy, zamiast przygotowywać Wigilię w domu. W tym roku grudzień jest inny, galeria będzie zamknięta. Dlatego warto wykorzystać niedziele handlowe 10 i 17 grudnia, by z wyprzedzeniem dokonać zakupów – zaznacza.
W tym roku sklepy będą nieczynne także w Sylwestra, ponieważ 31 grudnia też wypada w niedzielę.