Rozpoczęła się wiosenna rekrutacja na miejsca rezydenckie.
W skali kraju przygotowano 4208 etatów, a w województwie świętokrzyskim 163.
Angelina Kosiek, rzecznik wojewody świętokrzyskiego informuje, że najbardziej brakuje lekarzy medycyny ratunkowej, geriatrii i lekarzy chorób zakaźnych.
– Mamy nadzieję, że wreszcie ten trend się zmieni i młodzi lekarze zechcą wybierać te dziedziny, których bardzo na rynku brakuje. Wśród specjalizacji zabiegowych są też chirurgia, czy ginekologia i położnictwo. Jak się jednak okazuje studenci nie zawsze wybierają dziedziny w których brakuje medyków. W poprzednich latach największym zainteresowaniem cieszyły się m.in. dermatologia, okulistyka, czy radiologia – mówi Angelina Kosiek.
Największa lecznica w regionie, czyli Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach poszukuje specjalistów z wielu dziedzin, zwłaszcza lekarzy chorób wewnętrznych. Anna Mazur–Kałuża, rzecznik placówki informuje, że szpital otrzymał 49 miejsc rezydenckich.
– Najwięcej rezydentów potrzebujemy w dziedzinie chorób wewnętrznych. Wolne miejsca są również na kardiologii i rehabilitacji medycznej. Obecnie w naszym szpitalu jest około 150 rezydentów, a najwięcej pracuje w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii, na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii oraz na neurologii i diagnostyce – wymienia Anna Mazur–Kałuża.
Z kolei Szpital Powiatowy w Starachowicach poszukuje rezydentów do pracy na 14 oddziałach, w tym dwóch na szpitalnym oddziale ratunkowym i dwóch w podstawowej opiece medycznej, informuje Małgorzata Kałuża, rzecznik lecznicy.
– Starachowicki szpital nie odbiega od normy jeśli chodzi o zapotrzebowanie na lekarzy rezydentów. Tak, jak w całej Polsce brakuje nam chirurgów, ortopedów, internistów, neurologów, lekarzy chorób zakaźnych, anestezjologów, a także pediatrów – wymienia Małgorzata Kałuża.
Lekarzy poszukuje również Szpital Powiatowy w Busku–Zdroju, przyznaje jego dyrektor Grzegorz Lasak.
– Nasz szpital jest wieloprofilowy. Posiadamy 11 oddziałów i tak naprawdę na każdy z nich poszukujemy lekarzy. Są te specjaliści z zakresu chorób zakaźnych, chorób wewnętrznych, geriatrów, czy pulmonologów – wylicza Grzegorz Lasak.
Wnioski należy składać do 28 lutego. Ich ocena formalna nastąpi do 31 marca.