W Kościele Katolickim rozpoczyna się dziś (czwartek, 28 marca) Triduum Paschalne. Są to trzy doby, w czasie których wspomina się najważniejsze wydarzenia w chrześcijaństwie: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
Liturgicznie czas jest wtedy liczony od zmroku do zmroku, co oznacza, że wydarzenia Wielkiego Czwartku (Ostatnia Wieczerza, pojmanie i uwięzienie Jezusa) przeżywa się od dzisiejszego do jutrzejszego wieczora.
W Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej Kościół wspomina ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii – przypomina ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.
– Liturgia rozpoczyna się od uroczystej procesji wejścia. Dokumenty Kościoła zalecają, by ta msza św. była koncelebrowana, sprawowana przez wszystkich prezbiterów obecnych w danej parafii, czy też wspólnocie. Koncelebra jest wyrazem jedności kapłaństwa. Msza święta rozpoczyna się przy pustym tabernakulum. W czasie tej liturgii po raz ostatni przed Wielkanocą słyszymy hymn „Chwała na wysokości Bogu” i bicie dzwonów, które milkną aż do Liturgii Paschalnej. Z kolei mycie stóp 12 osobom ma przypomnieć o służebnej roli kapłana na wzór Chrystusa.
Po Eucharystii, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji zwanej Ciemnicą. Miejsce to ma duchowo przenieść nas do więzienia, w którym Jezus oczekiwał na wyrok i zaprasza do trwania przy Nim. Z kolei z ołtarza zdejmuje się obrus, co jest znakiem opuszczenia Jezusa przez Apostołów. Tego dnia Kościół zachęca do modlitwy za kapłanów oraz w intencji nowych powołań.
Natomiast w godzinach porannych biskupi we wszystkich katedrach będą dziś sprawować Mszę Krzyżma. Na tę liturgię przyjeżdżają kapłani z całej diecezji, by odnowić swoje przyrzeczenia. Biskup poświęca wtedy dwa oleje: krzyżma i chorych.
– Oleje chorych są wykorzystywane przy sakramencie namaszczenia chorych, który można przyjmować wielokrotnie w ciągu życia, np. przed ważną operacją. Jest to sakrament umocnienia chrześcijańskiego w czasie choroby i cierpienia, a nie jak zwykło się mówić, ostatni sakrament, czy sakrament umierających. Z kolei oleje krzyżma są stosowane podczas chrztu świętego, święceń prezbiteratu i podczas namaszczeń ołtarza nowego kościoła – informuje ks. Łukasz Zygmunt.
Msza Krzyżma w kieleckiej katedrze rozpocznie się o godz. 9.00. Natomiast Msza Wieczerzy Pańskiej o 18.00. Obu liturgiom będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
W Sandomierzu Msza Krzyżma Świętego rozpocznie się o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej. Przewodniczyć jej będzie ordynariusz diecezji biskup Krzysztof Nitkiewicz wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim.
Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii, w tym dniu duchowni odnawiają przyrzeczenia. Podczas mszy poświęcone zostaną oleje, które następnie przedstawiciele poszczególnych parafii zabiorą ze sobą, aby udzielać nimi sakramentów chrztu i namaszczenia chorych.
Jak powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz, ten fakt łączy wszystkie parafie w diecezji, których jest 242. – Kościół jest jeden, a kapłani wyrażają tę jedność w swoich parafiach. Biskup powinien być zwornikiem tej jedności – dodał ordynariusz.
Po mszy w budynku Wyższego Seminarium Duchownego odbędzie się spotkanie ministrantów, którzy przyjadą z całej diecezji.