Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, a także mieszkańcy miasta mogli dzisiaj (piątek, 12 kwietnia) zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS.
– Dawcami mogą być zdrowe osoby od 18. do 55. roku życia – przypomina Elżbieta Cichy, koordynator akcji, której celem jest poszukiwanie genetycznych „bliźniąt”.
– Pomysł zorganizowania tej akcji wziął się z chęci pomagania i szukania różnych inicjatyw, w które można zaangażować młodzież. Chcemy tym młodym osobom przekazać pozytywne wzorce, aby były wrażliwe na potrzeby innych – mówi Elżbieta Cichy.
Rejestracja polega na wypełnieniu ankiety. Następnie osoba zgłaszająca się otrzymuje trzy patyczki do wymazów, którymi wykonuje ruchy po wewnętrznej stronie policzków. Po wyschnięciu, patyczki są pakowane i opisywane, a następnie pozostaje oczekiwanie na informację, czy znaleziono osobę potrzebującą pomocy.
Do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego dołączyła dziś m.in. Katarzyna Wrońska, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.
– Wcześniej nie byłam do końca przekonana, czy zarejestrować się do tej bazy, ale przekonali mnie koledzy z klasy. Uświadomili mi, że dzięki tej decyzji mogę pomóc ciężko chorej osobie. Dzięki rejestracji w bazie mogę znaleźć genetycznego bliźniaka, któremu w przyszłości mogę pomóc. Teraz czekam na telefon od Fundacji DKMS – stwierdziła Katarzyna Wrońska.
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku. W ciągu 16 lat zarejestrowała w całym kraju ponad milion 800 tys. potencjalnych dawców szpiku.