Około 100 osób wzięło udział w spacerze śladami sandomierskiej społeczności żydowskiej, zorganizowanym przez Muzeum Zamkowe z okazji 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Spacer po sandomierskich ulicach był wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy zginęli w holocauście. Uczestnicy odwiedzili miejsca, które zachowały się do tej pory, zatrzymywali się również w innych punktach związanych z sandomierskimi Żydami, które zniknęły z miejskiego krajobrazu.
Jednym z przystanków była ulica Żydowska, gdzie znajdowała się synagoga, a potem utworzone przez Niemców getto. Spacer poprowadziła Karolina Gara, historyk i judaista, która powiedziała, że Żydzi stanowili w Sandomierzu jedną trzecią mieszkańców.
– Przed wojną mieszkało ich tutaj ok. 6 tysięcy. Do dzisiaj zachowała się jedynie synagoga i nowy cmentarz. Świątynia jest wyjątkowa, ponieważ jest jedną z nielicznych synagog, w której zachowały się kolorowe polichromie. To zabytek na skalę światową – mówiła.
Jedną uczestniczek spaceru była sandomierzanka Barbara Lisowska-Paterek, która chciała uporządkować wiadomości, jakie posiada na temat społeczności żydowskiej Sandomierza. Dodała, że takie wydarzenie to bardzo dobry pomysł. Żałowała jednak, że w mieście nie ma żadnej tablicy upamiętniającej mieszkańców żydowskich, którzy stanowili tak liczną grupę wśród lokalnej społeczności.
W marszu wzięli także udział żołnierze oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego. Uczennica Maja Rak, podobnie jak inne koleżanki i koledzy, miała wpięty w kurtkę żonkil – symbol pamięci o społeczności żydowskiej. Uczniowie robili tekturowe kwiaty na zajęciach. Jej zdaniem, warto poznawać historię, bo jest ona częścią naszego życia i należy przekazywać ją z pokolenia na pokolenie. Inny z uczniów, Kacper Teter stwierdził, że taki spacer to bardzo ważne i ciekawe wydarzenie, bo pozwala lepiej zrozumieć historię.
Spacer śladami sandomierskich Żydów zakończył się na cmentarzu. Muzeum Zamkowe włączyło się w ten sposób w ogólnopolską akcję upamiętniającą powstańczy zryw społeczności żydowskiej. 19 kwietnia 1943 roku Żydzi rozpoczęli powstanie w getcie warszawskim przeciwko niemieckiemu okupantowi.
Jutro (piątek, 19 kwietnia) każdy, kto przyjdzie do sandomierskiego muzeum, otrzyma symbolicznego żonkila.