Starachowicki szpital nie zawiesi działalności oddziału położniczo-ginekologicznego z salą porodową, nie planuje też jego likwidacji. Takie oświadczenie wydał dyrektor placówki Jacek Walkowski w odpowiedzi na pismo dyrektora buskiego szpitala Grzegorza Lasaka skierowane do premiera Donalda Tuska.
Grzegorz Lasak pisze do szefa rządu w sprawie trudnej sytuacji finansowej świętokrzyskich porodówek i konieczności wdrożenia pozaustawowego mechanizmu finansowania oddziałów położniczo-ginekologicznych i neonatologicznych. Jednak treść przytoczonego pisma nie była konsultowana ze szpitalem w Starachowicach.
Jego dyrektor Jacek Walkowski zaznacza, że choć działania dyrektora ZOZ w Busku-Zdroju, podjęte w trosce o bezpieczeństwo kobiet zdają się być słuszne, podobnie jak i złożone przez niego postulaty, to nie ma przyzwolenia na przekazywanie nieprawdziwych informacji, a tym samym nadszarpywanie autorytetu najlepiej ocenianego pod względem opieki okołoporodowej oddziału położniczego w Polsce tj. Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Salą Porodową w Starachowicach.
Rzecznik starachowickiego szpitala Małgorzata Kałuża podkreśla, że w placówce podejmowane są działania wspierające funkcjonowanie oddziału oraz komfortu opieki i pobytu pacjentek oraz ich nowo narodzonych dzieci.
– Przyszłe mamy mają do dyspozycji zmodernizowane i wyposażone w klimatyzację pokoje porodowe, pokój do porodu w wodzie, a także pokój rodzinny, w którym ojciec może przebywać wraz z mamą i dzieckiem w szpitalu przez całą dobę. Ponadto panie mają możliwość skorzystania nie tylko z bezpłatnych zajęć szkoły rodzenia, przygotowującej do aktywnego, świadomego i sprawnego porodu, ale także ze wsparcia i edukacji w zakresie karmienia piersią w bezpłatnej poradni laktacyjnej. Oddział współpracuje z Fundacją Małych Serc w ramach akcji „Ośmiorniczka dla wcześniaka” oraz z Bankiem Mleka Kobiecego i Polskim Bankiem Komórek Macierzystych – wyjaśnia rzecznik.
Oddział neonatologiczny starachowickiego szpitala posiada II stopień referencyjności, w którym leczone są noworodki urodzone od 32 tygodnia ciąży. – Oddział dysponuje miejscami dla noworodków w systemie rooming-in – dla matki z dzieckiem, jak i w zakresie patologii noworodka, intensywnej terapii, czy salami izolacyjnymi dla noworodków podejrzanych o chorobę infekcyjną. W ramach hospitalizacji możliwe jest wykonanie badań obrazowych, a także szeregu konsultacji specjalistycznych, nie tylko w zakresie laktacji, czy okulistyki, ale także rehabilitacji i neurologii dziecięcej – Małgorzata Kałuża.
Jak funkcjonują i wyglądają obydwa oddziały przyszli rodzice będą mogli się przekonać podczas kolejnego dnia otwartego, który zaplanowany jest na 9 czerwca.