W Wiśniowej w gminie Staszów znajduje się pałac związany z rodziną Kołłątajów. Wewnątrz jest Izba Pamięci poświęcona współtwórcy Konstytucji 3 Maja, Hugonowi Kołłątajowi. Zgromadzono w niej pamiątki historyczne z nim związane.
Można tam zobaczyć m.in. znalezioną w pałacu Konstytucję Majową napisaną ręcznie na papierze czerpanym, a także inne wydania tego dokumentu – poinformowała Małgorzata Urban oprowadzająca wycieczki po tym obiekcie. Jednym z ciekawszych eksponatów jest wierzchnie odzienie, które także znaleziono w pałacu w Wiśniowej, i które najprawdopodobniej należało do Hugona Kołłątaja. Przypomina ono togę sędziowską, z tym, że posiada bordowe lamówki i szeroki pas zakończony frędzlami.
W Izbie Pamięci są ponadto pierwsze wydania książek Kołłątaja np. „Prawo polityczne narodu polskiego” z 1790 roku i „Do Stanisława Małachowskiego referendarza koronnego” z 1798 roku. Na ścianach wiszą reprodukcje obrazów przedstawiające współtwórców Konstytucji 3 maja oraz sam moment uchwalenia tego dokumentu.
Ekspozycję poświęconą współtwórcy Konstytucji rozszerzono ostatnio o kolejne pomieszczenia w pałacu. Już przy wejściu są plansze przedstawiające kościół w Wiśniowej, w którym spoczywa serce Hugona Kołłątaja, a także pałac z wcześniejszych lat. Obok jest wystawa ukazująca Polskę XVIII wieku, widać, jak żyli wówczas chłopi i magnaci. Ukazane zostały również miejsca związane z dzieciństwem i młodością Kołłątaja.
Hugo Kołłątaj przyjeżdżał do Wiśniowej w odwiedziny do swojego brata, Rafała. Założył tam bibliotekę, a także zaprojektował park przy pałacu.