W Połańcu świętowano 230. rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego i 760. nadania praw miejskich.
Podczas konferencji w Centrum Kultury i Sztuki minister rolnictwa Czesław Siekierski, przypomniał, że Uniwersał Połaniecki wskazał na konieczność nadania praw włościanom i chłopom, bo bez ich udziału odrodzenie Polski jest niemożliwe. Żywot tego dokumentu był krótki i trzeba było aż stuleci aby ideały Uniwersału zostały zrealizowane.
– Dzisiaj warto się zastanowić jaka jest obecnie pozycja chłopów, rolników i farmerów w nowej sytuacji, czyli w zjednoczonej Europie. Żyjemy w wolnym i niepodległym kraju a jednocześnie funkcjonujemy w zglobalizowanym świecie, w strukturach Unii Europejskiej – stwierdził minister Siekierski.
Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski powiedział, że przy okazji rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego dużo mówi się o potrzebie jedności, ale warto zadbać o to, aby nie były to wyłącznie słowa, ale przede wszystkim czyny.
– Polska to nasz kraj, mówimy tym samym językiem, spotykamy się w tych samych instytucjach, szkołach, w kościele, dlatego powinniśmy ze sobą rozmawiać, jednoczyć się, rozwijać nasze małe ojczyzny i dbać o nie i o cały kraj – stwierdził.
Poseł Krzysztof Lipiec z PiS mówił o znaczeniu Uniwersału Połanieckiego, który powierzał godność obrony ojczyzny chłopom, a Tadeusz Kościuszko pierwszy zauważył, że zaangażowanie mas jest kluczowe.
Po insurekcji kościuszkowskiej chłopi walczyli w kolejnych powstaniach i mają swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Poseł mówił także o potrzebie jedności w dzisiejszych, trudnych czasach pomimo wewnętrznych podziałów.
Po konferencji zebrani przeszli przed pomnik Tadeusza Kościuszki gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.