Regionalne sery długo dojrzewające to produkty cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Ser o nazwie Krzemień pasiasty, który powstał w nawiązaniu do unikatowego kamienia, od kilku lat jest hitem pośród innych z oferty serowarni Sery Sandomierskie z Drygulca w gminie Wojciechowice.
Krzemień pasiasty występuje tylko w jednym miejscu na świecie, w województwie świętokrzyskim w Krzemionkach Opatowskich. Ser w wyglądzie przypomina ten kamień, ma naprzemienne warstwy jasne i ciemne. Ta druga ma kolor ciemnego popielu i produkowana jest z dodatkiem popiołu drzewnego. W serze jest także odrobina lukrecji. Właściciel serowarni Sery Sandomierskie Mariusz Małkiewicz powiedział, że zamówień jest tak dużo, że nie nadąża z produkcją.
Odbiorcami są głównie klienci z regionu, którzy znają kamień, krzemień pasiasty. Kolejnym produktem nawiązującym do regionu jest ser pod nazwą „Zawisza Czarny”, który w kolorze w całości odpowiada swojej nazwie. Słynny rycerz średniowiecznej Europy pochodził z Garbowa koło Sandomierza, stąd pomysł na tego rodzaju produkt. Pod koniec roku manufaktura wprowadzi na rynek długo dojrzewający ser koszerny.