Będą pokonywać od 23 do 35 kilometrów dziennie, by ósmego dnia wędrówki dotrzeć do celu. Rozpoczęły się zapisy na 43. Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.
Ks. Marek Blady, dyrektor pielgrzymki informuje, że zapisy są prowadzone internetowo do 4 sierpnia. Osoby, które zdecydują się w ostatniej chwili, będą mogły dopisać się w dniu wymarszu. Duchowny dodaje, że osoby idące po raz pierwszy muszą skompletować podstawowe wyposażenie pielgrzyma.
– Wiadomo: wygodne buty. Na pewno nie nowe, prosto ze sklepu, ale rozchodzone. Wprawdzie odciski to jakiś element pielgrzymowania i pewnie one się pojawią, ale warto jednak zminimalizować ich ryzyko i związany z tym ból, by szczęśliwie dotrzeć do celu. Odpowiedni ubiór: na cieplejsze i na chłodne dni, nakrycie głowy przed słońcem, płaszcz przeciwdeszczowy i lekki, blaszany kubek na posiłki, którymi jesteśmy po drodze częstowani oraz zestaw sztućców. Czasem ludziom, którzy przyjmują pielgrzymów na nocleg wydaje się, że trzeba zapewnić takim gościom nie wiadomo jakie warunki. A prawda jest taka, że wystarczy woda do mycia i kawałek podłogi, ewentualnie jakiś posiłek. Resztę pielgrzym ma ze sobą, tj. karimatę, śpiwór, itd – tłumaczy duchowny.
Ostatniego dnia nocleg odbywa się na polu namiotowym. Należy więc zabrać także namiot.
Ks. Marek Blady przyznaje, że warto zadbać także o formę.
– Został nam miesiąc. Dobrze byłoby się trochę poruszać, nie wybierać się na szlak z tzw. kanapowego leżenia. Niektóre odcinki mają ponad 30 kilometrów, więc warto być w dobrej kondycji – mówi kapłan.
Dyrektor podkreśla, że pielgrzymi po drodze doświadczają dużej gościnności mieszkańców, którzy dbają także o to, by pątnicy nie zasłabli w drodze.
– Nie raz to i zupy są różne do wyboru, więc pożywienia nam nie brakuje – zapewnia. I dodaje: – Wiele osób po drodze modli się np. o zdrowie, żeby ktoś bliski wyszedł z nałogu, o nawrócenie, zdanie matury itd. To sprawy, którymi żyjemy na co dzień. Wierzymy, że ta modlitwa połączona z naszym trudem pielgrzymowania przynosi efekt – twierdzi.
Pielgrzymka wyruszy na szlak w 13 grupach, odpowiadających różnym dekanatom. Jak co roku, będzie także grupa 14, tzw. duchowa, złożona z osób, które nie mogą iść do Częstochowy, ale chcą łączyć się duchowo z pątnikami. W tym roku mottem pielgrzymki jest hasło „Z Maryją we wspólnocie Kościoła”.
Pielgrzymka rozpocznie się wieczorną mszą 5 sierpnia w Wiślicy. 8 sierpnia pielgrzymi wejdą do Kielc, a dzień później, w Piekoszowie zaplanowano festyn dla dzieci. Będzie to pielgrzymkowa nowość. Pątnicy wejdą na Jasną Górę 13 sierpnia.