W Sandomierzu odbędą się w czwartek (11 lipca) uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.
Obchody rozpoczną się o godz. 11.15 od mszy w kościele pw. św. Józefa, skąd zebrani przejdą do wojskowej części cmentarza katedralnego. Na symbolicznej mogile ofiar wołyńskich zostaną złożone kwiaty, będą zapalone znicze. W uroczystościach wezmą udział władze miasta i powiatu, radni, przedstawiciele służb mundurowych oraz stowarzyszeń kombatanckich, jak również mieszkańcy.
81 lat temu, 11 lipca 1943 roku, podczas II wojny światowej oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na ponad sto polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do 1945 roku, które przeszły do historii jako „zbrodnia wołyńska” lub „rzeź wołyńska”. W tzw. krwawą niedzielę 11 lipca 1943 roku mogło zginąć około 8 tysięcy Polaków, głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł i innych narzędzi, często w kościołach podczas nabożeństw. Dokumenty sprawców dowodzą, że akcja była antypolską czystką etniczną. Ci, którzy ją przeżyli, zgodnie mówią o wyjątkowym okrucieństwie sprawców.
Uchwałą Sejmu z 2016 roku, 11 lipca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej. Po stronie ukraińskiej liczba ofiar wyniosła od 10 do 12 tysięcy. Ludzie ci zginęli z rąk Polaków w akcjach odwetowych i samoobrony lub zostali zamordowani przez samych Ukraińców za udzielenie pomocy polskim sąsiadom. Do tej pory znanych jest zaledwie 5 procent miejsc pochówku ofiar. Większość spoczywa w bezimiennych dołach śmierci. Od kilku lat władze ukraińskie zakazują jakichkolwiek prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych Polaków i osób innych narodowości zamordowanych podczas II wojny na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy w tym ofiar rzezi wołyńskiej.