Utwory Fryderyka Chopina oraz Edvarda Griega zabrzmią w sobotę, 20 lipca, w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. O godz. 20.00 rozpocznie się drugi w tym roku koncert z cyklu „Chopinowskie inspiracje”. Tym razem wystąpi Aleksandra Świgut.
Jak mówi Artur Jaroń, gospodarz wieczoru, będzie to spotkanie z kolejną utalentowaną artystką.
– Z charyzmatyczną, młodą pianistką. Aleksandra Świgut – laureatka 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edwarda Griega w Bergen w Norwegii oraz II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Muzyka tych dwóch kompozytorów, romantyków, zdominuje następny wieczór – zapowiada.
Aleksandra Świgut jest solistką i kameralistką, doktorem sztuk muzycznych, pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertuje w różnych zakątkach świata. W Kielcach wystąpi po raz pierwszy i przyznaje, że jest ciekawa miejsca, w którym zagra.
– Oglądałam tylko zdjęcia tego pięknego budynku. Wiem, że koncert będzie w plenerze. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze. Grałam w tym roku w kilku miejscach w plenerze i zawsze była ta niepewność, czy będzie pogoda, czy dopisze publiczność. Niewiadomych jest wiele, ale jest to przyjemne. Od występu w sali koncertowej różni się tym, że jest mniej formalne, z pogranicza imprezy rozrywkowej, co nadaje muzyce klasycznej bardziej komercyjny charakter. Może tego tej muzyce klasycznej brakuje, żeby była bardziej spopularyzowana, żeby pojawiła się w przestrzeni miejskiej przez takie koncerty, jak ten właśnie – mówi.
W 2021 ukazała się debiutancka płyta Aleksandry Świgut z muzyką Chopina. Inspiracją do powstania tego albumu była podroż artystki do Japonii. Pianistka tłumaczy, że w „Kraju kwitnącej wiśni” muzyka polskiego kompozytora jest odbierana w bardzo żywiołowy sposób.
– Właściwie Fryderyk Chopin jest traktowany jak japoński bohater narodowy – śmieje się. – Więc bardzo przyjemnie jest przyjechać do tego kraju, bo jako Polacy jesteśmy doceniani jeśli chodzi o sztukę pianistyczną, czy w ogóle jako artyści. Ten kraj rzeczywiście mnie zainspirował, to w jaki sposób Japończycy słuchają muzyki. Ale niedawno byłam w Norwegii, gdzie udało mi się wystąpić z orkiestrą, którą kiedyś dyrygował bohater narodowy Norwegów Edvard Grieg. On także pisał przepiękne utwory na fortepian i udało mi się też nagrać płytę z jego muzyką. Norwegowie są także inspirujący jeśli chodzi o słuchanie muzyki i poziom sztuki – zaznacza.
Edvard Grieg żył w latach 1843–1907. To norweski kompozytor, dyrygent i pianista. Największy przedstawiciel norweskiej szkoły narodowej w muzyce. W Polce nie jest popularny, co nie dziwi Aleksandry Świgut.
– To też może wynikać z tego, że kompozytor był dość introwertyczny i nie popularyzował swojej sztuki. Razem z żoną zamknął się w swoim pięknym domu, który sam zaprojektował nad norweskim fiordem w Bergen. Jego muzyka do pewnego momentu rzeczywiście nie była aż tak bardzo znana, natomiast dziś, myślę że za sprawą jego muzyki do spektaklu „Peer Gynt” ta twórczość została znacznie bardziej spopularyzowana. Myślę, że wszyscy kojarzą utwór „W grocie Króla Gór”, choć nie wiedzą, kto go skomponował. Ten utwór zabrzmi w wersji na fortepian podczas koncertu – zapowiada.
Aleksandra Świgut w Kielcach zagra na współczesnym fortepianie, ale pianistka także koncertuje i osiąga sukcesy w grze na dawnych instrumentach. Przyznaje, że lubi grać i na tych i na tych, choć może nie podczas jednego występu.
– Bo to jest duża zmiana energii, estetyki gry, techniki, więc nie jest łatwo zrobić to na jednym koncercie, co jednak często mam okazję czynić, bo publiczność jest ciekawa brzmienia tych historycznych instrumentów. Ostatnio w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach grałam koncert na fortepianie, na którym grał Ignacy Jan Paderewski. Teraz gram głównie na instrumentach z epoki romantycznej, ale zdarza mi się grywać na wcześniejszych, na przykład z epoki mozartowskiej – mówi.
Koncert Aleksandry Świgut w ramach „Chopinowskich inspiracji” odbędzie się w sobotę, 20 lipca, o godz. 20.00, w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wstęp wolny. Można przynieść własny leżak lub koc. W przypadku załamania pogody koncert odbędzie się w budynku, ale tu liczba miejsc jest ograniczona.