W Połańcu odbędzie się w niedzielę (21 lipca) widowisko historyczne z okazji 760. rocznicy nadania praw miejskich.
W XIII wiek przeniesie uczestników tego wydarzenia zainscenizowany obóz polowy Bolesława Wstydliwego. Nad rzeką Czarną, przy kościele św. Marcina, od godz. 16.00 będą czekały rycerskie atrakcje.
– Będzie można powalczyć na miecze, sprawdzić się w strzelaniu z łuku, a to wszystko pod okiem żołnierzy polskich, ruskich i tatarskich, w nawiązaniu do dziejów naszego miasta – powiedział Radosław Matusiewicz z Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. W programie jest także pasowanie na rycerza, rozprawa sądowa w grodzie połanieckim oraz inscenizacja nadania praw miejskich. Ta część widowiska rozpocznie się o godzinie 18.00. Wśród odtwórców głównych ról będą burmistrz Połańca Jacek Nowak i ksiądz Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej. Wydarzenie zakończy turniej rycerski.
W XIII wieku stary gród wraz z częścią zabudowań znajdujących się na skarpie runął do Wisły, a drugie grodzisko założone nad rzeką zostało spalone przez Tatarów w 1241 roku. W 1264 roku trwało przenoszenie Połańca w miejsce, w którym dziś znajduje się dzisiejszy rynek. Przebywający na polowaniu w dworku myśliwskim koło Osieka książę Bolesław Wstydliwy wydał dokument potwierdzający przywileje dla odbudowującego się miasta. Akt wtórnej lokacji Połańca podpisany został 18 lipca 1264 roku. Przywilej otrzymał wójt Mikołaj, syn zasłużonego dla poprzedniego władcy wójta Bartłomieja, a świadkami byli mieszkańcy miasta.
Organizatorem widowiska jest Towarzystwo Kościuszkowskie, przy finansowym wsparciu Enea Elektrownia Połaniec.