Rośnie jakość usług oferowanych przez świętokrzyskie gospodarstwa agroturystyczne. Z danych wynika, że poprawia się standard bazy lokalowej i poszerza się oferta dla letników – informuje Ewa Borycka, główna specjalistka ds. agroturystyki i wiejskiego gospodarstwa domowego w Świętokrzyskiej Izbie Rolniczej.
– W ofertach pojawiają się np. balie z saunami, możliwość zrobienia przetworów owocowo-warzywnych, ścieżki edukacyjne, rekreacyjne i urządzenia do ćwiczeń, jak również place zabaw dla dzieci i inne atrakcje. Dobrze rozwija się także enoturystyka, czyli wypoczynek, który oferują sandomierscy winiarze, gdzie można poznawać proces powstawania wina, wypoczywać na plantacji, degustować wino – wymienia.
Justyna Wojtas, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego Willa Wojtasówka w Obrazowie powiedziała, że coraz częściej turyści przyjeżdżają na dłuższe pobyty, nie tylko na weekendy.
– Z reguły jest to związane z charakterem takiego urlopu, czyli turyści łączą wypoczynek i zwiedzanie Sandomierza i okolic. Oferowanie tylko noclegu z wyżywieniem to już przeszłość jeżeli chodzi o wymagania gości, dlatego wraz z mężem stale doposażamy swoje gospodarstwo w nowe elementy. Oprócz sauny jest także jakuzzi, biesiadnik, plac zabaw, rowery do wypożyczenia, nowością są również domki z bali – wymienia. Justyna Wojtas dodała, że turystów interesują także regionalne smaki w postaci moreli, jabłek, czereśni, porzeczek i przetworów z tych owoców, które podawane są do posiłków.
Elżbieta Korcz z Gdańska spędziła w jednym z gospodarstw agroturystycznych w gminie Samborzec kilka dni i wyjechała zachwycona. Powiedziała, że dla niej najważniejszy był kontakt z naturą, to że wprost z pokoju mogła wyjść na trawę, oddychać innym powietrzem, albo poćwiczyć jogę w otoczeniu przyrody.
Szacuje się, że w województwie świętokrzyskim jest od 600 do 700 gospodarstw agroturystycznych. Ich liczba w ostatnich latach utrzymuje się na zbliżonym poziomie.