– Dzisiaj sytuacja w okolicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego daje nam perspektywę poszerzenia parku nawet o ponad 300 hektarów – mówił na antenie Radia Kielce wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
Gość Radia Kielce poinformował, że trwają rozmowy w tej sprawie z samorządowcami i dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Lasów Państwowych.
– Próbujemy stworzyć jakąś płaszczyznę do rozmowy, sensownego dialogu. Co do terenów, o których myślimy, otrzymaliśmy zielone światło ze strony Lasów Państwowych. Rozmawialiśmy na ten temat m.in. z dyrektorem regionalnym Lasów Państwowych Adamem Wasiakiem. Rozmawiamy z samorządowcami. To samorząd, zgodnie z ustawą, musi się zgodzić na to, żeby park się rozszerzył, albo powstał – wyjaśnia.
Gość Radia Kielce dodał, że jest już gotowy projekt rozporządzenia w sprawie poszerzenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który będzie konsultowany.
– Jeśli to porozumienie dojdzie do skutku, co mam nadzieję wkrótce nastąpi, będziemy mogli w krótkiej perspektywie ogłosić opcję poszerzenia ŚPN o ponad 300 hektarów – dodał.
Wiceminister poinformował, że trwają rozmowy także o tzw. lasach społecznych, z których mają zniknąć wycinki. Pilotaż ma objąć także województwo świętokrzyskie.
– Jestem po spotkaniu z leśnikami z Nadleśnictwa Kielce, bo głównie mówimy o tym Nadleśnictwie, ale zobaczymy, czy np. Zagnańsk lub kilka innych okolicznych nadleśnictw nie zostanie objętych tym projektem lasów społecznych. Główną filozofią lasów społecznych jest to, że mają być dostępne dla ludzi. Tam będzie można zbierać grzyby, jagody, biegać, być może we współpracy z samorządowcami tworzyć elementy lokalnej infrastruktury ekologicznej, sportowej, edukacyjnej. Stamtąd muszą zniknąć masowe wycinki – dodał. Wiceminister dodał, że ponad 80% badanych chce, żeby Lasy Państwowe bardziej chroniły przyrodę.
Mikołaj Dorożała dodaje, że nad dokładnymi lokalizacjami tzw. lasów społecznych będzie pracował lokalny zespół. Do końca roku w województwie świętokrzyskim mają zostać wypracowane konkretne obszary, które zostaną objęte projektem.
Wiceminister podkreślił, że Lasy Państwowe należą do Polaków.
– Leśnicy zarządzają tym obszarem i mają ogromną pracę do zrobienia. Skończyły się czasy, kiedy jakaś partia polityczna próbowała się uwłaszczać na Lasach Państwowych. Mamy ponad 30 spraw w prokuraturze i 100 mln złotych nieprawidłowości w Lasach Państwowych, których dopuściła się poprzednia dyrekcja – informuje.
Mikołaj Dorożała poinformował także o projekcie rozporządzenia, które definiuje czym jest pełnowartościowe drewno energetyczne i określa zasady jego wykorzystania. Dodał, że to daje od 1 mln do 1,5 mln metrów sześciennych drewna, które dodatkowo może się pojawić na rynku dla polskich przedsiębiorców. Powstał także pakiet 9 rozwiązań dla polskich przedsiębiorców, by promować lokalny przerób drewna, w kraju. Drewno miałoby też zostać uznane za strategiczny surowiec z punktu widzenia interesu Polski. Są także pomysły jak obniżać poziom eksportu nieprzetworzonego drewna np. na rynki azjatyckie.