W poniedziałek wieczorem (5 sierpnia) rozpoczyna się 43. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, pod hasłem „Z Maryją we wspólnocie Kościoła”. O godzinie 18.00 w Wiślicy rozpocznie się msza święta inaugurująca pielgrzymkę. Będzie jej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
We wtorek (6 sierpnia) o godz. 6.00 pielgrzymi, podzieleni na 13 grup, wyruszą na Jasną Górę. Trzeciego dnia wędrówki (w czwartek) dotrą do Kielc – zapowiada ks. Marek Blady, dyrektor Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki.
– Dokładamy starań, by to przejście przez Kielce było szansą dla mieszkańców miasta, aby poczuli się trochę jak na pielgrzymce. Z pewnością usłyszą nasz śpiew i modlitwy. Tradycją jest, że mijając cmentarze przy wejściu do Kielc odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy, jeśli ktoś ma możliwość, na mszę o 15.30 w katedrze. Wtedy modlimy się za wszystkich wspierających pielgrzymkę duchowo i materialnie – dodaje ks. Marek Blady.
Osoby, które w ostatniej chwili zdecydują się na udział, albo z pewnych względów nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce od początku, będą mogły dołączyć na trasie – dodaje dyrektor.
– Zapisy były do czwartego sierpnia, ale jeśli ktoś zdecyduje się w ostatniej chwili, to bardzo serdecznie zapraszamy. W dniu, w którym chcemy rozpocząć pielgrzymowanie zgłaszamy się do sekretariatu danej grupy, by dopełnić formalności związanych z zapisem – wyjaśnia ksiądz dyrektor.
Za całą pielgrzymkę uczestnik płaci 130 zł.
O bezpieczeństwo pielgrzymów na trasie zadbają liczne służby, m.in. porządkowe i medyczne.
– Mamy służby porządkowe przeszkolone do kierowania ruchem. Co roku w przejściu przez większe miasta pomaga nam także policja. Będzie z nami jechał ambulans, ale w każdej grupie są także ratownicy medyczni, gotowi do pomocy. Warto korzystać z ich wsparcia szczególnie na postojach, w przypadku złego samopoczucia, czy uciążliwych bąbli – dodaje ks. Marek Blady.
Na pielgrzymkę po raz 17. wyrusza w tym roku Ola. Podkreśla, że to dla niej wyjątkowy czas w roku.
– W pielgrzymowaniu urzeka mnie to, że w jednym miejscu i czasie gromadzą się różni ludzie, w różnym wieku, którzy mają jeden cel, pielgrzymowania do Matki Bożej. To dla mnie czas, kiedy mogę się oderwać od codziennego pędu życia, przemyśleć wiele życiowych spraw, pogłębić relację z Bogiem. To czas na rozważania, ale też rozmowę z drugim człowiekiem, bo pielgrzymka to czas, w którym poznaję wielu wyjątkowych ludzi, pielgrzymów, ale i ludzi, którzy przyjmują nas na noclegach. Z wieloma z nich mam kontakt potem przez cały rok – opowiada.
Ola podkreśla, że osoby, które idą po raz pierwszy, nie powinny się obawiać, bo zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy, gdyby pojawiły się trudności na trasie.
– Wystarczy zabrać wygodne buty i chęci. Ja mam już swój „zestaw pielgrzyma”, czyli m.in. sprawdzone buty, coś od słońca i deszczu – wymienia.
Ks. Marek Blady przypomina, że pielgrzymi rozpoczynają każdy dzień wędrówki od odśpiewania Godzinek. W ciągu dnia uczestniczą w mszy świętej, modlitwie różańcowej i słuchają konferencji. W tym roku będą one związane z rodziną Ulmów. Relikwie tych błogosławionych będą także towarzyszyć pielgrzymom przez całą drogę na Jasną Górę.
– Oczywiście jest także czas na śpiew i zabawę w trakcie pielgrzymowania, spotkanie i rozmowy z drugim człowiekiem oraz zawiązywanie przyjaźni. Na pielgrzymce poznaje się wielu wartościowych ludzi – podkreśla kapłan.
Nowością będzie dzień dziecka zorganizowany w Piekoszowie. Po mszy świętej odbędą się tam zabawy dla najmłodszych pątników.
W tym roku nowością Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki jest specjalna aplikacja, w której pielgrzymi, a także osoby łączące się z nimi duchowo w modlitwie, znajdą codzienne ogłoszenia, modlitewnik, śpiewnik, treść liturgii słowa i konferencje. Powstał także hymn pielgrzymki.
Kielecka Piesza Pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 13 sierpnia. Tam, o godz. 19.30 pątnicy wezmą udział w mszy świętej na jasnogórskich błoniach, wspólnie z pielgrzymami z diecezji radomskiej.