Święto Wojska Polskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim w tym roku obchodzono wyjątkowo uroczyście. Osoby, które odwiedziły Ostrowiecki Browar Kultury mogli poznać historię i broń współczesnej armii.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie odbyła się msza święta w kolegiacie pw. Św. Michała Archanioła i przemarsz przed obelisk upamiętniający uczniów Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza poległych podczas walk. Po występie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Krasocin, uroczystości przeniosły się na dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury. Zastępca prezydenta miasta Krzysztof Kowalski zaznaczył, jak ważna jest bliskość z wojskiem w dzisiejszych czasach.
– Właśnie w tych jednostkach, Wojsk Obrony Terytorialnej, służą nasi mieszkańcy. Ich dodatkowa praca i poświęcenie, powinny znaleźć pełne zrozumienie i szacunek mieszkańców, a wydarzenia jak te pomogą zbliżyć do armii młodych ludzi, którzy możliwe, że zwiążą swoją przyszłość ze służbą wojskową – mówił wiceprezydent.
Obecni na wydarzeniu podkreślali, że są pod wrażeniem tego jak obchodzone jest Święto Wojska Polskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim i jak wiele atrakcji przygotowała armia dla mieszkańców.
Marcin Bolforski, z Grupy Rekonstrukcyjnej „Bellum” trafił do Ostrowca z wyposażeniem, jakie było używane podczas walk w 1920 roku.
– Przywieźliśmy do Ostrowca Świętokrzyskiego sprzęt ciężki. Jest to między innymi moździerz okopowy, taki sam jaki używany był w trakcie Bitwy Warszawskiej, dwa karabiny maszynowe, które są replikami wiernie oddającymi strzelanie. Wiele dzieci korzysta z tej atrakcji i ma możliwość się pobawić. Dla nas to też świetna okazja, by opowiedzieć ludziom o historii z początku XX wieku – dodał rekonstruktor.
Na wydarzeniu nie brakło również kuchni polowej, z której specjałów mogli skorzystać przybyli na dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury.