W Bałtowie dziś (niedziela, 18 sierpnia) trzeci dzień Świętokrzyskiego Święta Pszczoły. Tradycyjnie jest to czas na oficjalne spotkania. O godzinie 10 rozpoczęła się msza święta w intencji pszczelarzy. Udział w niej wzięła rekordowa liczba pocztów sztandarowych, bo aż z 16 związków i organizacji.
Po nabożeństwie odbył się przemarsz na Okręglicę, gdzie zostały wręczone odznaczenia, także ministerialne, czyli Zasłużony dla Rolnictwa. Po raz pierwszy też swoje odznaczenia wręczył Polski Związek Pszczelarski, a Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” wyróżniła osoby zasłużone Krzemienną Pszczołą.
– Wydarzenie daje także szansę na poznanie dorobku pszczelarzy oraz sprzętu potrzebnego do ich pracy – zaznacza jeden z organizatorów, Jarosław Kuba z LGD „Krzemienny Krąg”.
– Mamy gości z całej Polski, ale także z zagranicy. Swoje stoiska mają pszczelarze, producenci urządzeń do przetwarzania miodu, są również rośliny miododajne, zioła i produkty lokalne – dodaje.
Jak podkreślają uczestnicy Świętokrzyskiego Święta Pszczoły – udział w wydarzeniu daje szansę na pozyskanie kolejnych klientów, ale także poszerzenie wiedzy w zakresie hodowli pszczół.
Agnieszka Zygmunt, która wraz z mężem prowadzi pasiekę w okolicy Sandomierza, dzieli się swoimi doświadczeniami z pozyskiwania produktów pszczelich, czyli – poza miodem – także pierzgi czy pyłku pszczelego. Pani Agnieszka chętnie podaje też przepisy na ciasta z miodem.
– Do pierników najlepszy jest miód gryczany ze względu na swój intensywny smak, który nie zostanie zakłócony przyprawami dodawanymi do tego ciasta – przekonuje.
Przygotowano także strefę dla najmłodszych. Dzieci mogą wziąć udział w grze terenowej „Pszczeli Detektyw” i akcji „Podziękuj pszczole”. Zajęcia prowadzi Fundacja Apikultura.