Powstanie książka o linii kolejowej nr 70 Włoszczowice – Chmielów przez Grzybów i Staszów, tzw. linii siarkowej.
Pierwotnie linia była wybudowana jako bocznica na potrzeby kopalni siarki. Jednak uznano, że należy połączyć dwa zagłębia siarkowe, czyli tarnobrzeskie i grzybowskie, dlatego przedłużono trasę.
Książka będzie nosić tytuł: „Węzeł PKP Staszów. Pół wieku w służbie regionu”. Jej autor, staszowski regionalista Józef Żak zgromadził sporo materiału na ten temat, ale liczy też na byłych pracowników kolei oraz inne osoby, które zechcą podzielić się swoimi informacjami dotyczącymi budowy linii siarkowej oraz jej eksploatacji. Mile widziane są także archiwalne fotografie.
Józef Żak zaznaczył, że linia Włoszczowice – Chmielów była bardzo potrzebna, ponieważ gdy zdarzało się, że odcinek od Grzybowa do Kielc bywał nieprzejezdny lub przeciążony, to transporty z siarką kierowane były za Wisłę, a następnie w kierunku Skarżyska – Kamiennej i Dębicy.
Na tym odcinku odbywał się także ruch pasażerski, który funkcjonował do 2000 roku. W 1975 roku otwarto dodatkowy odcinek Staszów – Połaniec, który posłużył przy budowie elektrowni. Pociągami przewożono materiały budowlane, stal, cement, a potem m.in mazut i węgiel. Na tym odcinku transportowano także ogromne transformatory do elektrowni, które przewożono w specjalnych wagonach z zagłębioną podłogą.
Teraz linia nr 70 służy do transportu siarki z kopalni w Osieku. Przejeżdżają tędy także pociągi tranzytowe w kierunku Lublina i Podkarpacia.
Książka ukaże się w maju 2025 roku.
Autor prosi o kontakt w sprawie materiałów pod numerem telefonu 788 473 482.