Pierwszą w Polsce torakochirurgiczną, robotyczną operację metodą uniportal wykonali specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Zabieg polegał na usunięciu płata płuca, w którym znajdował się guz nowotworowy, poprzez tylko jedno nacięcie. Głównym operatorem był światowej sławy torakochirurg, dr Diego Gonzalez Rivas, jeden z pierwszych chirurgów na świecie operujących metodą uniportal.
Standardowa resekcja płata płuca, w którym znajduje się guz nowotworowy polega na wykonaniu w ciele pacjenta 3-4 cięć, podczas gdy zabieg metodą uniportal wymaga tylko jednego cięcia, przez które wprowadza się kamerę i narzędzia chirurgiczne – wyjaśnia prof. Pawel Rybojad, kierownik kliniki chirurgii klatki piersiowej w ŚCO.
– Przez jedno nacięcie wykonana została duża resekcja tkanki płucnej polegająca na usunięciu płata płuca, w którym znajdował się guz nowotworowy. To technika minimalnie inwazyjna, natomiast radykalność jej jest ogromna dzięki temu, że robot umożliwia perfekcyjne widzenie i bardzo precyzyjne ruchy. Może dotrzeć tam, gdzie czasami bardzo ciężko jest dotrzeć chirurgowi – dodał prof. Paweł Rybojad.
Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że zamiarem lekarzy jest wykonywanie radykalnych zabiegów, ale jak najmniej inwazyjną metodą.
– To na pewno jest kolejny krok w torakochirurgii. Do tej pory, kilka lat temu, nawet się nam nie śniło, że będziemy mogli operować pacjentów tą metodą. Teraz staje się to faktem. Techniki są coraz mniej inwazyjne, ale też bardziej radykalne – powiedział prof. Stanisław Góźdź.
Jak wyjaśnia dr Diego Gonzalez Rivas, pierwsze zabiegi torakochirurgiczne jednego cięcia z użyciem techniki videotorakoskopowej wykonał w 2020 roku, a rok później rozpoczął wykonywanie już tych zabiegów z użyciem robota.
– Standardowe zabiegi wykonuje się przez zrobienie pięciu nacięć. Później jeszcze należy wykonać dodatkowe nacięcie, przez które trzeba usunąć tkanki. Natomiast stosując technikę jednego cięcia wyciągam z obydwu metod to, co najlepsze, najbezpieczniejsze i najkorzystniejsze dla pacjenta, z jak najlepszym bezpieczeństwem i jak najlepszym rezultatem leczniczym – dodał dr Diego Gonzalez Rivas.
Dziś (16 września) pod okiem światowej sławy specjalisty w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej z Portugalii szkolili się nie tylko lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W warsztatach udział wzięło ponad 30 torakochirurgów z całej Polski.
Torakochirurdzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii są trzecim zespołem w Polsce, po Warszawie i Bydgoszczy, który wykonuje operacje płuc robotem.