Schola Gregoriana Sandomiriensis jako pierwsza w diecezji sandomierskiej zajęła się propagowaniem śpiewu gregoriańskiego. W swojej działalności opiera się na zasobach lokalnych zachowanych w katedrze i pochodzących od sióstr benedyktynek, które przez kilka wieków miały swoją siedzibę w Sandomierzu.
Pasjonaci regularnie śpiewają podczas mszy w obrządku łacińskim, które odprawiane są w kościele podominikańskim w Klimontowie w każdą niedzielę. Ponadto, koncertują w różnych miejscach w Polsce i nagrali płytę. Prowadzący scholę Tomasz Sokołowski informuje, że repertuar opiera się przede wszystkim na księgach z dawnej kolegiaty sandomierskiej i jest to zbiór z XV wieku oraz utwory pochodzące z klasztoru benedyktynek od XVII do XIX wieku. Są to rękopisy. Utwory charakteryzują się tym, że są jednogłosowe, nie ma polifonii wokalnej. Napisano je po łacinie. Jest to śpiew własny Kościoła Katolickiego, ściśle połączony z liturgią.
– Teksty, które śpiewamy są tekstami modlitwy oraz słowami modlącego się kapłana. Schola Gregoriana wykonuje je, aby ludzie mogli je słyszeć – dodał Tomasz Sokołowski.
Na płycie, która nosi tytuł „Salve sancta parens”, czyli „Witaj Święta Boża rodzicielko” jest 14 utworów o tematyce maryjnej. To zarówno chorały gregoriańskie jak i utwory organowe.
Schola działa od około dwóch lat. Koncertuje w składzie od 5 do 7 osób. Ostatnio można ją było usłyszeć w zabytkowym ratuszu sandomierskim, podczas spotkania zorganizowanego przez Towarzystwo Naukowe Sandomierskie. Dotyczyło ono kultury muzycznej Benedyktynek Sandomierskich.