Czy inwestycja deweloperska przy ul. Hauke Bosaka w Kielcach powinna zostać zrealizowana? Zdaniem mieszkańców tej części miasta oraz niektórych radnych, proponowana wysokość zabudowy wielomieszkaniowej, sięgająca 14 kondygnacji, jest nieakceptowalna. Tymczasem przedstawiciele inwestora twierdzą, że zaprezentowany projekt, mimo głosów sprzeciwu, nie zakłóci istniejących osi widokowych. Ponadto deweloper ocenia, że realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do rozwoju tej części Kielc.
Sprawa dotyczy wniosku jaki firma „ESC” Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Emilian Stawecki złożyła do kieleckiego ratusza. Zgodnie z propozycją dewelopera, na działkach o łącznej powierzchni ponad 2,7 ha ma powstać 10 budynków o maksymalnej wysokości od 5 do 14 kondygnacji. Projekt przewiduje powstanie do 529 mieszkań. Z kolei liczba miejsc postojowych jest szacowana na 815, 113 naziemnych oraz 702 w garażach podziemnych. Będzie także 15 lokali usługowych.
Głównym argumentem przeciwników inwestycji jest wysokość zabudowy, która, według mieszkańców tego obszaru, może zakłócać osie widokowe między Wietrznią a Telegrafem. Inne zarzuty dotyczą braku inwestycji towarzyszących oraz obaw związanych ze wzrostem natężenia ruchu pojazdów.
Do tych zarzutów odnieśli się sami zainteresowani. W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji przez Bartosza Zdybiowskiego z firmy Lightbulb Creative możemy przeczytać, że inwestor w pełni rozumie obawy i wątpliwości mieszkańców ul. Hauke Bosaka oraz pobliskich ulic. W piśmie podkreślono jednak, że przedsięwzięcie ma na celu poprawę jakości życia w tej części miasta i przede wszystkim koncentruje się na jej rozwoju.
– Zdajemy sobie sprawę, że w pierwszej fazie niektórzy mieszkańcy ulicy Bąkowej wyrażali niepokój dotyczący różnych aspektów inwestycji – takich jak wpływ na krajobraz, hałas, czy zwiększenie natężenia ruchu drogowego. Z myślą o tych mieszkańcach podjęliśmy szereg działań, aby w pełni uwzględnić ich potrzeby i obawy. Jednym z głównych obszarów obaw była kwestia natężenia ruchu drogowego i powstawania korków. W odpowiedzi na te wątpliwości, podjęliśmy konkretne działania – przeprowadziliśmy poprzez Biuro Projektów ds. Drogowych analizę funkcjonowania skrzyżowań uli: 1) rot. W. Pileckiego – J. Karskiego 2) J. Karskiego – gen. J Hauke-Bosaka 3) Wrzosowa – J. Karskiego – czytamy.
W dalszej części oświadczenia dodano, że inwestor, na mocy umowy zawartej z Miejskim Zarządem Dróg w Kielcach, planuje realizację kilku inwestycji związanych z modernizacją infrastruktury drogowej, głównie na ul. Karskiego i Hauke Bosaka.
W pierwszym przypadku ma być wybudowana droga dla pieszych i rowerzystów, na odcinku od skrzyżowania ul. Karskiego i Pileckiego do skrzyżowania ul. Karskiego z ul. Hauke-Bosaka, do połączenia z istniejącym chodnikiem oraz drogą dla rowerów. Przewidziano też przebudowę skrzyżowania ul Karskiego z ul. Pileckiego, poprzez wykonanie sygnalizacji świetlnej oraz przejazdów rowerowych.
Z kolei na ul. Hauke Boska ma powstać dodatkowa jezdnia (manewrowa) wraz ze zjazdem. Zaplanowano też budowę nowego taktu pieszo-rowerowego, który ma połączyć osiedle z resztą miasta.
W opinii inwestora obawy związane z wysokością planowanej zabudowy są bezzasadne, ponieważ na podstawie przeprowadzonych analiz posadowienia budynków nie zachodzi ryzyko, że którakolwiek z osi widokowych zostanie zasłonięta.
– Obrazek, który krąży w sieci ma się nijak do stanu faktycznego i jest mocno przeskalowany na niekorzyść inwestora i projektu. Wprowadza w błąd mieszkańców i opinię publiczną powodując bezzasadne protesty. Nasza inwestycja nie tylko estetycznie wkomponowuje się w istniejący kontekst urbanistyczny, ale także została zaprojektowana z myślą o poprawie funkcjonalności okolicy. Nowoczesna infrastruktura obejmuje nie tylko mieszkania, ale także przestrzenie usługowe, co oznacza, że mieszkańcy będą mieli dostęp do lokalnych sklepów i usług w bezpośredniej bliskości swoich domów. Stworzymy również przestrzenie rekreacyjne, które będą sprzyjały wypoczynkowi na świeżym powietrzu, integracji społeczności i aktywnemu spędzaniu wolnego czasu – dodano w oświadczeniu.
W sprawie przedstawionego projektu zabudowy wielomieszkaniowej w ostatnim czasie prowadzono konsultacje społeczne. Jak informowaliśmy uchwała w sprawie lokalizacji inwestycji deweloperskiej w rejonie ul. Hauke Bosaka mogłaby zostać przedstawiona radnym w jeszcze w listopadzie tego roku.
Przypomnijmy, w maju ubiegłego roku rada miasta zdecydowała o odrzuceniu projektu uchwały zezwalającej na budowę osiedla przy ul. Hauke Bosaka. Wtedy firma HAUKE BOSAKA 7 Sp. z O.O., na terenie o powierzchni 1,7 ha w pobliżu skrzyżowania ul. Hauke-Bosaka i ul. Jana Karskiego chciała wybudować zespół ośmiu wielorodzinnych budynków mieszkalnych o maksymalnej wysokości do siedmiu kondygnacji.