Z okazji jubileuszu 50-lecia zastosowania krzemienia pasiastego w biżuterii ukazała się monografia o tym wyjątkowym, świętokrzyskim kamieniu.
Jak powiedział Cezary Łutowicz, sandomierski artysta i złotnik, który jako pierwszy użył krzemienia pasiastego do wyrobów jubilerskich, książka to zbiór wiedzy na temat kamienia pod kątem geologicznym, archeologicznym i artystycznym. On też miał swój naukowy wkład w powstanie monografii. Referat Cezarego Łutowicza dotyczy przyszłości krzemienia pasiastego, w którym przedstawia propozycje mające na celu ochronę krzemienia pasiastego tylko i wyłącznie dla polskiej biżuterii.
– Mamy nareszcie typowo polski, narodowy kamień, bo bursztyn posiadają wszystkie kraje nadbałtyckie. Zależy mi na tym, by krzemień pasiasty był wyróżnikiem polskiej biżuterii. W innych miejscach na świecie pojawiają się krzemienie, ale nie mają tak cennych walorów jak ten nasz, pochodzący z Krzemionek Opatowskich – dodał Cezary Łutowicz.
Książka o krzemieniu pasiastym ukazała się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu pod egidą Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. W monografii znajdują się prace naukowe z konferencji, która odbyła się w mieście dwa lata temu z udziałem naukowców i najlepszych specjalistów zajmujących się krzemieniem pasiastym. Całość opracowała Anna Szylar.