Sztuczna inteligencja, cyfrowe dokumenty, cyberoszustwa i rozszerzona rzeczywistość to niektóre z tematów, o których będziemy mówić w cyklu audycji „W cyfrowym świecie” realizowanych wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji.
Żyjemy w cyfrowym wieku i każdy z nas, niezależnie od tego ile ma lat, styka się z technologiami cyfrowymi. Obecnie ta sfera jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin, zatem będzie odgrywała jeszcze większą rolę w przyszłości, bo, jak mówił, pytany o przyszłość, Stanisław Lem „będzie tak samo, tylko bardziej”. Sztuczna inteligencja (AI), chmura obliczeniowa, nowe urządzenia mobilne, rozszerzona rzeczywistość, cyfrowe dokumenty oraz coraz powszechniejsze cyberoszustwa to zjawiska, z którymi mamy do czynienia, choć często nawet o tym nie wiemy. W naszej propozycji pomożemy słuchaczom w rozwijaniu kompetencji cyfrowych. Będziemy przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu, tłumaczyć dzieciom, rodzicom i seniorom jak bezpiecznie poruszać się po cyfrowym świecie.
W cyklu audycji „W cyfrowym świecie” rozmawiać będziemy zarówno z ekspertami specjalizującymi się w nowych technologiach, jak i ze zwykłymi użytkownikami. Postaramy się omówić rozwiązania proponowane przez rząd, składające się na cyfrową administrację. Sprawdzimy też jak sztuczna inteligencja może być wykorzystana w medycynie, przybliżymy zagadnienia dotyczące higieny cyfrowej, czy krytycznej analizy źródeł, która pomoże rozpoznać fake newsy. Przyjrzymy się również gadżetom.
Słuchaj w Radiu Kielce na 101,4 MHz oraz na podcasty.radiokielce.pl, a także w serwisach: Spotify, Apple Podcasts i YouTube. Audycje „W cyfrowym świecie” 23 i 30 października oraz 6, 13, 20, 27 i 29 listopada 2024 r. o godz. 17:40.
Pozytywne strony Internetu
Paweł Milcarek, nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, opowiada o pozytywnych stronach Internetu. Jak bez wychodzenia z domu załatwiać sprawy publiczne, organizować wakacje, czy wreszcie edukować? Ekspert wskazuje także narzędzia, z których warto korzystać, aby zwiększać kompetencje cyfrowe. Mówi również dlaczego ze sztucznej inteligencji lepiej korzystać jak z narzędzia, a nie wyroczni. Radzi również jak zwiedzić Luwr bez wychodzenia z domu oraz jak w formie gry sprawdzać swoją wiedzę i dlaczego dobrze uczyć się przez całe życie.