Kilkaset cebulek żonkili zostało posadzonych na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. To element Dni Pamięci, obchodzonych każdego roku jako przypomnienie wierzbnickich Żydów i likwidacji miejskiego getta.
– Żonkile posadzono w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej funkcjonował obóz pracy przymusowej – mówi wicedyrektor placówki Wioletta Sobieraj.
– Każdego roku Dni Pamięci mają inny charakter, ale zawsze chcemy, by myśl przewodnia prowadziła od śmierci do życia. Stąd też mówimy o zwyczajach i kulturze przedwojennych Żydów. W tym roku wyjątkowy projekt udało się przygotować z uczniami ZSZ numer 1, uczniowie klasy o profilu architekt krajobrazu przygotowali teren i posadzili z nami 300 cebulek żonkili. To symbol – jak suche cebulki odrodzą się wiosną, tak z najgorszego zła można wyprowadzić życie – tłumaczy Wioletta Sobieraj.
Organizacja Dni Pamięci zakłada współpracę z Żydowskim Muzeum Galicja. W tym roku można oglądać wystawę „Herstories”, pokazującą losy kilku kobiet – Żydówek, które przeżyły Holocaust. – Dziś spotkaniu towarzyszyły także warsztaty – mówi Ada Kopeć-Pawlikowska z Muzeum Galicja.
– Mówimy o kobietach, które musiały bardzo dużo doświadczyć nie tylko w okresie II wojny światowej, ale także później. Przykładem jest polska bohaterka wystawy, Irena Wygodzka, która musiała wyemigrować z Polski w 1968 roku. Jej także poświęcony jest film prezentowany podczas Dni Pamięci w Starachowicach – informuje.
Uczniowie ZSZ 1, zapewniali, że udział w Dniach Pamięci jest dla nich ważnym doświadczeniem.
– Musieliśmy przygotować glebę, usunąć darń i kamienie, a na koniec posadzić cebulki kwiatów. Żonkile potrzebują dobrej gleby, podlewania i zakwitną wiosną. To szczególny symbol życia – mówiły uczennice drugiej klasy.
Paulina Zdziarska, nauczycielka z ZSZ 1, podkreślała, że uczniowie jej szkoły uczą się zarówno historii miasta, jak i doskonalą swoje umiejętności praktyczne.
W ramach Dni Pamięci w muzeum odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16 w niedzielę, a wstęp będzie bezpłatny.