1 listopada katolicy obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia Kościół wspomina wszystkich, którzy są już zbawieni. Zgodnie z tradycją, odbywają się w tym dniu msze na cmentarzach.
W Kielcach na Cmentarzu Nowym (przy ul. Spokojnej) o godz. 11.00 liturgii będzie przewodniczył biskup Jan Piotrowski. O tej samej godzinie na Cmentarzu na Piaskach (przy ul. Zagnańskiej) rozpocznie się msza pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka. Z kolei na cmentarzu komunalnym w Cedzynie o godz. 12.00 Eucharystię będzie sprawował biskup Andrzej Kaleta, a na Cmentarzu Starym (przy ul. Ściegiennego) o godz. 13.00 modlitwę poprowadzi kapłan z parafii katedralnej. Wszystkie msze święte na cmentarzach poprzedzone będą procesją.
– Świętość to radość życia, rodzi się we współpracy z łaską Bożą – mówi biskup Jan Piotrowski.
– We wspólnocie Kościoła zawsze ważny był ideał dobrego i szlachetnego życia. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa ten ideał wypełniali przede wszystkim męczennicy, których Jan Paweł II nazwał najlepszymi świadkami wiary. Świętość jest dla każdego: matki, ojca, kapłana, biskupa, osób samotnych, dzieci i młodzieży. Chodzi o codzienne opowiadanie się w swoim życiu za Panem Bogiem, nie ma tu żadnej granicy kulturowej, cywilizacyjnej. Święci byli w każdej epoce dziejów. 1 listopada łączymy się ze świętymi, by wyrazić Bogu wdzięczność za nasz wspólny dar wiary, a także prosić tych, którzy odeszli i są świętymi, by wstawiali się za nami – przybliża biskup.
Kościół Katolicki uznaje, że święci i błogosławieni są przewodnikami w drodze do Boga. Nie wiadomo jednak, ilu ich jest. Po pierwsze dlatego, że świętymi są nie tylko wyniesieni na ołtarze, ale także wielu zwykłych ludzi, o których dobrym życiu wiedzieli jedynie najbliżsi. Poza tym, Kościół na początku nie prowadził statystyk osób wynoszonych na ołtarze, a biskupi mogli sami ogłaszać czyjąś świętość. Zmieniło się to dopiero w XIII wieku, kiedy taką możliwość zarezerwował dla siebie papież.
Aktualnie, do uznania przez Kościół Katolicki osoby zmarłej za świętą lub błogosławioną niezbędny jest m.in. cud (wyjątkiem są męczennicy za wiarę), bardzo dobrze udokumentowany medycznie. Bada go kilkuosobowa grupa lekarzy, która określa, czy jest on niewytłumaczalny z naukowego punktu widzenia.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. „Bal wszystkich świętych – czyli ilu?”
Natomiast 2 listopada katolicy wspominają Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tych, którzy pokutują jeszcze w czyśćcu za swoje grzechy. Tego dnia o godz. 18.00 biskup Jan Piotrowski odprawi w kieleckiej katedrze mszę św. za zmarłych biskupów diecezji kieleckiej. Krypta w bazylice będzie otwarta przez dwa kolejne dni.
W Sandomierzu na cmentarzu katedralnym mszy świętej przewodniczyć będzie biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. Msza rozpocznie się o godzinie 13. Na cmentarzu komunalnym msza święta zaplanowana jest na 12.30, a na cmentarzu świętopawelskim na godzinę 14.
Na wszystkich nekropoliach w godzinach od 9 do 16 odbywać się będą w piątek (1 listopada) kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, organizowane przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego.