Przy bramie cmentarnej w Opatowie po raz 13. odbywa się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Organizuje ją Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej.
Jedna z wolontariuszek Anita Tutak-Skórska powiedziała, że kwesta cieszy się dużym zainteresowaniem, ludzie są życzliwi i chętnie wrzucają datki.
– Najczęściej przekazywane są banknoty, natomiast bilon to domena dzieci, które wrzucają monety do puszek, chcąc obdarować wszystkich wolontariuszy, którzy akurat pracują – opowiada wolontariuszka.
Małgorzata i Ryszard Kocjanowie wraz z Emilią Guzal wsparli kwestę od razu wchodząc na cmentarz parafialny. Ich zdaniem, jest to wyraz szacunku do zmarłych.
– Są groby, którymi nie ma kto się opiekować, bo rodzina zmarła albo wyjechała. Ponadto, renowacja cmentarnych zabytków to jest dobro dla wszystkich, także dla osób, które przychodzą na nekropolię, bo lepiej jest popatrzeć na odnowione zabytki niż na ruinę – zwracają uwagę. Nasi rozmówcy podkreślali także wartość nagrobków, jako dziedzictwa kulturowego i chwalili zaangażowanie społeczników.
Tomasz Kucharski, przewodniczący Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej powiedział, że potrzeb w zakresie renowacji zabytkowych nagrobków jest bardzo dużo, a koszt prac wzrasta. To oznacza mniejsze możliwości, jeżeli chodzi o zakres inwestycyjny na cmentarzu. Przeważnie każdego roku podejmowana jest renowacja jednego obiektu. W tym roku był to nagrobek z 1885 roku Franciszki Bełczoskiej z Cieszkowskich, mocno pochylony i zniszczony, zagrażający obaleniem i zniszczeniem sąsiednich nagrobków.
Tegoroczna kwesta w Opatowie potrwa do niedzieli, 3 listopada. W piątek (1 listopada) zakończy się o godzinie 16.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej organizuje kwesty na opatowskiej nekropolii od 2009 roku. Do tej pory w sumie pozyskano dzięki temu ok 100 tysięcy złotych. W ubiegłym roku była to kwota ponad 13 tysięcy zł. Dzięki tym datkom i wsparciu finansowemu ze strony m.in. samorządów, firm i instytucji, a także potomków pochowanych osób – dotąd udało się uratować przed zniszczeniem 15 cennych pomników i płyt nagrobnych, wykonanych głównie z piaskowca. To nagrobki zasłużonych dla Opatowa postaci i osób, o których niewiele wiadomo, jednak pomniki na ich grobach mają wartość artystyczną, a były już bardzo zniszczone. Najstarsze zachowane na cmentarzu parafialnym w Opatowie nagrobki pochodzą z początku XIX w. Wiele z nich wpisano do rejestru zabytków.