Reportaż pod tytułem „Trzy pokolenia” autorstwa naszej koleżanki, Marleny Płaskiej z Radia Kielce znalazł się w finale ogólnopolskiego konkursu „Audycja Historyczna Roku” 2024.
Marlena Płaska przyznaje, że werdykt jurorów był dla niej miłą niespodzianką.
– Kiedy zobaczyłam, w jakim zaszczytnym gronie zalazł się mój reportaż „Trzy pokolenia”, na temat spotkania polsko-żydowskiego po latach, byłam niesamowicie szczęśliwa i dumna, że to się udało, ponieważ są tam reportażyści nagradzani na wielu konkursach, zajmujący się tematyką historyczną od wielu lat – podkreśla.
Nasza redakcyjna koleżanka bada i pokazuje zagadnienia z przeszłości Polski od 2018 roku, kiedy zaczęła pracę nad serią reportaży o tematyce polsko-żydowskiej.
– Wtedy poszukiwałam rodzin Polaków, którzy ukrywali Żydów na terenie dawnego województwa kieleckiego, co było dużym wyzwaniem, bo część tych ludzi mieszka dziś w innej części kraju, więc podróżowaliśmy z naszą radiową ekipą w poszukiwaniu tych historii po całej Polsce. Udało nam się także znaleźć kontakt z częścią ukrywanych. Efekty tej pracy można odsłuchiwać cały czas na internetowej stronie: polacyratujacyzydow.com.pl. Tam są zamieszczone te wszystkie historie, które udało nam się wtedy opowiedzieć. I tak się zaczęła ta moja przygoda z tematyką historyczną – wspomina.
Pokłosiem cyklu „Polacy ratujący Żydów” był reportaż „Trzy pokolenia”. Jak mówi Marlena Płaska, to niesamowita historia, która sama ją znalazła.
– To kontynuacja naszej historii, opowiedzianej w 2018 roku, o polskiej rodzinie w miejscowości Cieszkowy, która podczas II wojny światowej ukrywała rodzinę żydowską z dwójką dzieci. Ten projekt został zamknięty, aż tu mniej więcej rok temu, na moją skrzynkę mailową trafił list od pana ze Stanów Zjednoczonych, który napisał, że jest synem dziewczynki ukrywającej się wtedy u tej polskiej rodziny. Niestety, jego mama niedawno zmarła, natomiast on odkrył naszą audycję i bardzo chciałby się skontaktować z tą polską rodziną. I tak zaczęła się ta historia – wyjaśnia.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 26 listopada, podczas uroczystej gali, która odbędzie się w oddziale Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Celem konkursu jest promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej. Zgłoszone materiały są oceniane w czterech kategoriach: wydarzenie, losy, historia regionalna i młodzi twórcy (w tym roku w tej kategorii nie było nominowanych). W jury zasiadają wybitni dziennikarze oraz historycy IPN.