Reportaż pod tytułem „Trzy pokolenia” autorstwa naszej koleżanki, Marleny Płaskiej z Radia Kielce zdobył wyróżnienie specjalne dyrektora oddziału IPN w Krakowie ogólnopolskiego konkursu „Audycja Historyczna Roku” 2024.
Marlena Płaska przyznaje, że werdykt jurorów był dla niej miłą niespodzianką.
– To było niesamowite doświadczenie, ponieważ znalazłam się w gronie najwybitniejszych polskich reportażystów, którzy mają ogromne dokonania w dziedzinie reportażu historycznego i sama nominacja do tego grona była dla mnie ogromnym zaszczytem. Natomiast wyróżnienie było dla mnie zaskoczeniem. Kiedy tytuł mojej audycji został wyczytany, myślałam, że chodzi o audycję kogoś innego, jednak później padło nazwisko. To są ogromne emocje – dodaje.
Ponadto nadmienia, że cieszy ją fakt, że reportaż jest doceniany.
– Cieszę się, że są miejsca, w których reportaż, a szczególnie reportaż historyczny jest doceniany, ponieważ moim zdaniem jest to szczególny sposób przybliżania ostatnich świadków historii, którzy mogą nam opowiadać o ważnych wydarzeniach – dodaje.
Konkursowe jury przyznało w tym roku pięć takich wyróżnień.
Z kolei nagrody główne były wręczane w trzech kategoriach: „Wydarzenie” (będące nagrodą Grand Prix prezesa IPN, „Losy i „Historia regionalna”.
Nagroda główna powędrowała do Tadeusza Arciucha za film dokumentalny „Kryptonim Kościół” o budowie kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. W kategorii Losy nagrodzono Annę Łoś i Ewę Szkurłat z Polskiego Radia w Krakowie. Nagroda trafiła do autorek za audycję „Jego życie nielegalne, czyli rzecz o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim”. Z kolei w kategorii „Historia regionalna” nagrodę zdobyła Beata Hyży-Czołpińska z oddziału TVP w Białymstoku, za film dokumentalny „Zbyszek Trzynastka”, o żołnierzu AK, podporuczniku Zbigniewie Rećko ps. Trzynastka.
Wyniki ogłoszono we wtorek, 26 listopada na uroczystej gali w Białymstoku.