Ponad 50 cennych pamiątek naszej przeszłości Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach przekazał Muzeum Zamkowemu w Sandomierzu.
Są to niewielkie, ale ciekawe przedmioty pochodzące z przypadkowych odkryć dokonanych przez osoby indywidualne oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” i Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo Opatów”. Znaleziska pochodzą z terenu powiatu sandomierskiego, staszowskiego i opatowskiego. Są to głownie zabytki z okresu rzymskiego, większość z nich, 35 sztuk to zapinki z brązu lub ze stopów miedzi. Odkryto je między innymi w okolicach Daromina, Opatowa, Staszowa i Iwanisk. Niektóre z tych zapinek są bardzo interesujące – twierdzi dr hab. Marek Florek z Delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu.
– Jedna z nich została wykonana na terenie prowincji rzymskich, dotarła do Daromina prawdopodobnie drogą handlu, jest zdobiona ornamentem tzw. wilczych zębów. Jest bardzo dobrze zachowana i należy do rzadkich egzemplarzy – mówi.
Marek Florek dodaje, że w kolekcji przekazanej muzeum są również 4 rzymskie denary, w tym jeden unikatowy dla naszego regionu – denar republikański, znaleziony w Zawichoście. Moneta powstała około 50 lat przed naszą erą.
Ciekawa jest także miedziana siekierka z początku epoki brązu znaleziona w Przeczowie w gminie Łubnice.
– Takie siekierki to rzadkość na naszych terenach, znanych jest tylko kilka takich obiektów, ta ma około 3 tysiące lat – mówi.
Wśród przekazanych artefaktów znalazły się również m.in. militaria z okresu rzymskiego tj. dwa groty, oszczep i strzała i niewielki dzwoneczek z XI wieku. Jak informuje Marcin Kapka, rzecznik Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, część przekazanych przez urząd eksponatów zostanie zaprezentowana zwiedzającym podczas Dni Archeologii, które odbędą się w czerwcu przyszłego roku.