W poniedziałek (27 stycznia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Wydarzenia upamiętniające Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej zaplanowano m.in. w Chęcinach.
O godzinie 11 w Centrum Kultury Żydowskiej rozpocznie się spotkanie pt. „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zagłada – Historia – Pamięć”. Poprzedzi je złożenie kwiatów przed budynkiem w hołdzie wszystkim pomordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych. Wykład na temat przebiegu holocaustu w regionie kieleckim wygłosi dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
– Będę się starał przedstawić najważniejsze wydarzenia związane z zagładą Żydów w regionie. Następnie, o 11.30 zaplanowaliśmy panel dyskusyjny, który poprowadzę. Wezmą w nich udział osoby związane z edukacją historyczną w kontekście zagłady Żydów: dr Grażyna Barwinek, dr Agnieszka Dziarmaga i Klaudia Kwiecińska. Będziemy dyskutować o pamięci, obecności kultury żydowskiej, czy obecności Żydów w przestrzeni publicznej, a także o wiedzy na temat holocaustu i edukacji w tym zakresie – zapowiada.
Podczas spotkania zaplanowano także inaugurację wojewódzkiego projektu edukacyjnego kieleckiej delegatury IPN. Edyta Krężołek z referatu edukacji narodowej mówi, że to propozycja skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych.
– Chcielibyśmy, aby uczestnicy projektu wyszukali osobę, która w czasie swojego własnego pobytu w obozie koncentracyjnym, udzieliła pomocy drugiemu człowiekowi. Ta forma pomocy mogła być różna. Trzeba opisać historię tej postaci i to, co zrobiła, w jaki sposób pomogła. Drugim etapem będzie opowiedzenie tej historii w swoim własnym środowisku – wyjaśnia.
Z kolei na wtorek (28 stycznia) zaplanowano pokaz filmu pt. „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Seans rozpocznie się o 18 w Kinie Fenomen. Wstęp jest wolny – zapowiada Marek Jończyk z kieleckiej delegatury IPN.
– Film porusza w sposób wyjątkowy tematykę holocaustu w czasie II wojny światowej. Praca nad tą niezwykle dokładną produkcją trwała ok 10 lat. Celem było odtworzenie realiów życia pierwszego komendanta obozu Auschwitz-Birkernau, Rudolfa Hessa – mówi Marek Jończyk.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest obchodzony na pamiątkę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W tym roku przypada 80. rocznica tych wydarzeń. Z tej okazji do Polski przybędzie ponad 50 zagranicznych delegacji z całego świata. Na ich czele staną między innymi prezydenci, premierzy, monarchowie i ministrowie.