Jacek Nowak, burmistrz Połańca mówi, że prace dotyczyć będą kilku elementów. Wyremontowane zostaną schody prowadzące na szczyt kopca, wymienione oświetlenie, zainstalowane kamery monitoringu miejskiego. Oprócz tego zaplanowano zadaszenie nad placem, na którym odbywają się uroczystości patriotyczne i inne wydarzenia.
Burmistrz Połańca powołał Komitet Renowacji Kopca Kościuszki, który ma zająć się koordynacją prac. Jacek Nowak podkreśla, że kopiec to istotny punkt na mapie historycznej kraju, ale również symbol dla lokalnej społeczności, stanowiący ważny element tożsamości mieszkańców Połańca. Jest to także jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów punktów w regionie.
Kopiec Kościuszki został usypany w 1917 roku przez mieszkańców z okazji 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. – To miejsce jest częścią historii Polski – twierdzi Radosław Matusiewicz, prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu.
To właśnie w tym miejscu, Tadeusz Kościuszko w maju 1794 roku ogłosił słynny Uniwersał Połaniecki. Według legendy kopiec został usypany w miejscu, gdzie znajdował się kurhan założyciela miasta – piastowskiego woja Połanka.
Małgorzata Dalmata – Konwicka, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Połańcu przypomina, że w 1984 roku obiekt i przeszedł gruntowną modernizację, w ramach której podwyższono i utwardzono górną platformę, utworzono niższą, wybudowano nowe, kamienne schody. W 1994 roku kopiec zyskał ostateczny kształt. Ma wysokość 15 metrów, a obwód u podstawy wynosi 250 metrów. Nauczycielka dodaje, że kopce ku czci Tadeusza Kościuszki to ważny element polskiej tradycji, upamiętniają bojownika o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych.
Wniosek o pieniądze na jego renowację zostanie złożony do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Realizacja inwestycji będzie dwuletnia, co oznacza, że obiekt może odzyskać swój blask w 2026 roku. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z funduszy unijnych.