Dziś (18 kwietnia) Wielki Piątek, drugi dzień przeżywanego przez katolików Triduum Paschalnego. Podczas wieczornej liturgii rozważa się sąd, mękę i śmierć Jezusa, a centralne miejsce zajmuje krzyż – mówi ks. prof. Miłosz Hołda.
– To jest dzień, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Możemy przyjąć Komunię Świętą, ale została ona konsekrowana dzień wcześniej, w Wielki Czwartek. Modlitewne spotkanie w Wielki Piątek zaczyna się od Liturgii Słowa, podczas której następuje odczytanie opisu Męki Pańskiej wg św. Jana. Potem mamy niezwykle przejmującą modlitwę za wszystkie stany Kościoła, za ludzi wyznających inne religie, zwłaszcza za tych, którzy wierzą w jednego Boga. Modlimy się także za ludzi poszukujących Boga, którzy idą za głosem swojego sumienia. Ta modlitwa uświadamia nam, że męka Chrystusa dokonała się dla wszystkich, i że jest ona źródłem zbawienia dla wszystkich – mówi kapłan.
Kolejnym elementem wielkopiątkowej liturgii jest adoracja krzyża.
– Możemy przez taki prosty gest ucałowania podziękować Chrystusowi za to, co dla nas zrobił i tym prostym gestem wyznać wiarę. Tu nie chodzi tylko o to, by odstać swoje w kolejce i pocałować krzyż, bo tak wypada. W ten gest spróbujmy włożyć nasze serce, całą naszą wiarę i wdzięczność. Taki gest może zebrać, jak w soczewce, naszą nadzieję i miłość. Warto włożyć w niego wszystkie nasze troski, trudności z jakimi się borykamy, oddając Chrystusowi całe swoje życie – zachęca ks. profesor.
W wielu kościołach Liturgię Męki Pańskiej poprzedza nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Tak będzie także w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Droga Krzyżowa wyruszy o 12.00 sprzed kościoła w Nowej Słupi. To jedyne takie wydarzenie w regionie – podkreśla biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
– Najważniejsze jest to, co dzieje się podczas tej szczególnej wędrówki w sercach jej uczestników. Muszę powiedzieć, że pomimo dużej liczby osób, panuje nastrój skupienia, ciszy. Można zaobserwować twarze zmęczone, ale wyrażające wzruszenie i szczęśliwe. Nie wątpię, że ślad w sercu po udziale w tym nabożeństwie pozostanie na długo. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tym nabożeństwie – dodaje biskup.
O godzinie 15.00 w bazylice na Świętym Krzyżu rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
Po wielkopiątkowej liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony z Ciemnicy do symbolicznego grobu Pańskiego. Tam odbywają się adoracje, w niektórych kościołach przez całą noc.