
W sobotę (26 kwietnia) na sandomierskiej starówce odbyła się inscenizacja przypominająca początki państwa polskiego oraz wydarzenia, które poprzedziły koronację Bolesława Chrobrego na króla. Inscenizacja odbyła się w ramach obchodów tysiąclecia koronacji oraz zainaugurowała nowy sezon turystyczny w mieście.
Historyczne widowisko, pełne koni, strojów i broni stylizowanej na wczesne średniowiecze, wprowadziło zgromadzoną publiczność w atmosferę minionej epoki. Szczególne uznanie wyrazili pani Barbara i pan Grzegorz z Radomska, którzy specjalnie przyjechali do Sandomierza na to wydarzenie.
– Wypadło kapitalnie i zrobiło na nas ogromne wrażenie. Taka inscenizacja idealnie wpisuje się w zabytkową scenerię miasta. Warto przypominać o historii i zachęcać młodzież, by się nią interesowała – podkreślali.
Wśród najważniejszych elementów przedstawienia znalazł się wjazd Mieszka I do grodu oraz wystąpienie księżnej Dobrawy, którą zagrała Paulina Bury z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
– Odgrywanie tak ważnej historycznie postaci to wielkie przeżycie. Emocje są ogromne, serce bije szybciej, ale zawsze staram się dać z siebie wszystko, by inscenizacja wypadła jak najlepiej – mówiła aktorka. Jej suknia została uszyta z naturalnego jedwabiu, na podstawie źródeł historycznych.

W ramach widowiska Dobrawa uczyła Lędzian modlitwy „Ojcze nasz” oraz prawidłowego wykonywania znaku krzyża. Do przyjęcia chrztu Lędzian skutecznie przekonał Czcibor, brat Mieszka I, wspierany przez swoją drużynę pieszych wojowników.
– Rozprzestrzenianie chrześcijaństwa było kluczowym zadaniem tej drużyny. Wyposażeni byli w tarcze migdałowe i włócznie, a bogatsi wojowie dysponowali także toporami i mieczami – wyjaśniał Kacper Drożdż z sandomierskiej chorągwi.
Narratorem wydarzenia był Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy, którą oddano hołd zmarłemu papieżowi Franciszkowi.
Główne obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się w niedzielę(27 kwietnia). Rozpoczną się mszą świętą w bazylice katedralnej o godzinie 10.30, pod przewodnictwem biskupa diecezji sandomierskiej, Krzysztofa Nitkiewicza. Następnie na rynku starego miasta odbędzie się kolejna część inscenizacji.