Funkcjonariusze policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego rozpoczęli w piątek (26 czerwca) kontrolę autokarów przewożących dzieci i młodzież na wakacyjne wyjazdy. Pojazdy są sprawdzane na parkingu przy ul. Leszka Drogosza w Kielcach obok Hali Legionów.
Jak informuje nadkom. Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach kontrola rozpoczyna się od sprawdzenia trzeźwości kierowcy.
– Sprawdzamy także, czy kierowca posiada wymagane dokumenty przewozowe i uprawnienia. Kontrolujemy stan ogumienia autokaru czy opony nadają się do dalszej jazdy, a także czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych. Sprawdzamy, czy siedzenia są prawidłowo zamocowane, a pojazd wyposażony w apteczki oraz gaśnice. Weryfikowane jest również oświetlenie – mówi.
Jeśli po kontroli funkcjonariusze nie mają zastrzeżeń, pojazd może zostać dopuszczony do ruchu. W przeciwnym razie organizator musi zapewnić sprawny pojazd lub wyznaczyć innego kierowcę.
Jak dodaje policjant, rodzice, organizatorzy, a nawet kierowcy mogą zgłaszać autokary do kontroli przed planowanym wyjazdem.
– Zdarza się, że sami kierowcy autokarów zgłaszają się do kontroli, aby mieć pewność, że pojazd jest sprawny i bezpieczny. Organizator lub rodzic dzwoni pod numer podany na stronie internetowej policji, najlepiej kilka dni wcześniej i umawia termin kontroli. Patrol policji lub Inspekcji Drogowej Transportu sprawdza pojazd oraz trzeźwość kierowcy o umówionej godzinie – informuje.
Policjanci i inspektorzy będą pełnić służbę w punkcie kontroli autokarów do końca sierpnia. Aby przeprowadzić kontrolę należy zadzwonić pod nr tel. 47 802-37-00 lub 47 802-37-07.
W ubiegłym roku policjanci skontrolowali blisko 300 autokarów na terenie województwa świętokrzyskiego. Na stałym punkcie kontroli odnotowano tylko jeden przypadek niedopuszczenia pojazdu do ruchu.










