Plenerowym koncertem Orkiestry Dętej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz wieczorną inscenizacją opery „Czarodziejski flet” rozpoczął się w sobotę (27 czerwca) XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.
Pierwszym akcentem tegorocznej edycji był popołudniowy koncert w muszli koncertowej Parku Zdrojowego. Od godziny 15 publiczność mogła usłyszeć znane i lubiane utwory, m.in. „Hello Dolly”, „Caravan”, „Only You”, „Love Story”, „Sway” oraz „Strangers in the Night”. Występ zgromadził licznych mieszkańców i kuracjuszy, wprowadzając wszystkich w festiwalowy nastrój.
Oficjalną inaugurację stanowiła opera „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej. O wyjątkowości dzieła mówił Adam Czopek, przypominając, że jest to najczęściej wystawiana opera Mozarta.
– To opera o przepięknej muzyce i znakomicie rozpisanych partiach wokalnych. Śpiewacy mają tu naprawdę co śpiewać, a publiczność… czego z przyjemnością słuchać – podkreślił.

Podczas inauguracji nie zabrakło także wyjątkowych gości. Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska, zapowiedziała swoje spotkanie z publicznością, które odbędzie się 28 czerwca o godzinie 16 w Pensjonacie Sanato w Busku-Zdroju oraz nie kryła wzruszenia z powodu uhonorowania jej pamiątkowym festiwalowym „słoneczkiem”, które odsłoni w buskiej Alei Gwiazd w Parku Zdrojowym już 1 lipca.
– Jestem niezwykle wzruszona, bo nagrody pokazują nam, że warto robić to, co robimy. Natomiast posiadanie własnego „słoneczka” w Busku-Zdroju to naprawdę wielka sprawa i ogromne wyróżnienie dla mnie – powiedziała Alicja Węgorzewska.
Wraz z Alicją Węgorzewską do Buska-Zdroju przyjechali również malarz i grafik Rafał Olbiński, autor abstrakcyjnej scenografii do opery „Czarodziejski flet” oraz projektant kostiumów Marcin Łobacz. Choć były to jego pierwsze kostiumy teatralne, zostały docenione Nagrodą Teatralną im. Jana Kiepury – jednym z najważniejszych wyróżnień w polskim środowisku teatru muzycznego.
Dyrektor muzyczny festiwalu Artur Jaroń przypomniał, że inauguracja to dopiero początek bogatego programu.
– Jutro przed nami kolejne festiwalowe wyzwania. Muzyczna delegacja do Ożarowa oraz koncert w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Po inauguracji pozostaje jeszcze 35 wydarzeń muzycznych – od wielkich oratoriów i oper po koncerty muzyki kameralnej – powiedział Artur Jaroń.
Od trzydziestu lat wierną uczestniczką festiwalu jest Magdalena Pamuła ze Stalowej Woli.
– To repertuar i wykonawcy przyciągają słuchaczy, zwłaszcza jeśli ktoś jest melomanem i z wykształcenia muzykiem. Zawsze z zainteresowaniem obserwuję zarówno organizację festiwalu, jak i reakcje publiczności – powiedziała Magdalena Pamuła.

Burmistrz Buska-Zdroju, Jerzy Szydłowski podkreślał, że festiwal znajduje się dziś na bardzo wysokim poziomie.
– Bywały momenty wzlotów i trudniejszych okresów, ale obecnie jesteśmy na fali wznoszącej. Ubiegłoroczna edycja potwierdziła wysoką jakość naszej oferty artystycznej, a tegoroczny program zapowiada się wyjątkowo – zaznaczył.
Festiwal to nie tylko koncerty. Dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, Dariusz Garlej przypomniał, że przygotowano również trzy wystawy.
– W budynku głównym Buskiego Samorządowego Centrum Kultury przygotowaliśmy dwie wystawy. Pierwsza, „Krystyna Jamroz. Podróż niedokończona”, prezentuje pamiątki, plakaty i fotografie przypominające postać wybitnej artystki. Druga to przekrojowa ekspozycja historycznych plakatów dokumentujących wydarzenia z kilkudziesięciu lat związanych z Krystyną Jamroz – powiedział Dariusz Garlej.
Z kolei w Buskiej Galerii Sztuki w Willi Polonia prezentowane są fotografie Janusza Marynowskiego, dyrektora Sinfonii Varsovii.
XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz potrwa przez najbliższe dni, oferując publiczności kilkadziesiąt koncertów i wydarzeń artystycznych z udziałem wybitnych wykonawców z Polski i zagranicy.

















