– Przedstawiciele opozycji uważają, że nowe przepisy, dotyczące walki z pandemią powinny zostać wprowadzone w formie poprawek do ustawy Hoca – poinformował poseł Czesław Siekierski, wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PSL.
We wtorek szefowie klubów parlamentarnych spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim, by omówić zmiany, zawarte w tym akcie prawnym.
– Rząd chce wprowadzić ustawę o szczególnych rozwiązaniach, tymczasem przyjęcie poprawek do ustawy już procedowanej byłoby procesem znacznie sprawniejszym – dodał poseł.
Parlamentarzysta wyjaśnił, że wątpliwości budzi problem badań osób po 60. roku życia, które mogłyby naruszyć cały system dostępu wszystkich pacjentów do lekarzy pierwszego kontaktu. Ponadto kwestią sporną jest upoważnienie przedsiębiorców do kontroli pracowników, czy są zaszczepieni przeciw COVID-19 oraz testowanie w kierunku koronawirusa.
Czesław Siekierski odniósł się do wpisu na Twitterze posła Konfederacji, Krzysztofa Bosaka, który po spotkaniu napisał, że o zaostrzeniu odpowiedzialności karnej za nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego, brak maseczki, czy dystansu społecznego nie mówi żadna ustawa.
– To już zależy od naszej świadomości, jako obywateli. Przecież wszyscy o tym mówimy, także w Radiu Kielce, że konieczne jest przestrzeganie zasad sanitarnych, noszenie masek, zachowywanie bezpiecznej odległości, ograniczenie zgromadzeń. Te wszystkie zachowania zależne są od nas samych, uczestników życia społecznego, ale ważne jest, by wprowadzić pewne ograniczenia dla osób, które nie są zaszczepione, a także ułatwienia dla tych, które szczepionki przyjęły. Z kolei pewne grupy zawodowe powinny być objęte obowiązkiem szczepień – stwierdził.
Sejm dziś lub jutro ma głosować nad poprawkami senatu w sprawie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 lutego. Czesław Siekierski powiedział, że nie ma wątpliwości, iż te zapisy zostaną wprowadzone, bowiem wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom społecznym, wpłyną na obniżenie wydatków obywateli.
– Trzeba wprowadzać działania osłonowe, mimo kosztów w budżecie państwa, które przyczynią się do poprawy sytuacji osób najbiedniejszych, ponieważ wzrosły ceny energii, gazu, paliw oraz żywności – dodał
Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rekompensuje pracodawcom, zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami, mniejsze wpływy z PIT. W projekcie zapisano też postanowienia rozporządzenia w sprawie zaliczek na podatek dochodowy. W styczniu obowiązują przepisy rozporządzenia, a od lutego sprawę będzie regulować ustawa. Te rozwiązania mają usprawnić działanie podatkowej części Polskiego Ładu. Poseł Czesław Siekierski stwierdził, że zmiany w funkcjonowaniu podatków muszą mieć charakter ustawy, a ich wprowadzenie jest konieczne. Jak zaznaczył, jest to forma porządkowania i likwidacji błędów, które znalazły się w programie Polski Ład. Opozycja uważa, że te zmiany powinny być wprowadzone od 2023 roku, po wnikliwych dyskusjach.