Około 70 osób przystąpiło do programu świadomej donacji zwłok, który od stycznia 2015 roku realizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Polega on na zadeklarowaniu aktem notarialnym przekazania ciała po swojej śmierci na cele dydaktyczne.
Prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK informuje, że program służy przyszłym lekarzom, którzy dzięki temu uczą się anatomii człowieka: chirurgom, kardiologom, gastrologom, laryngologom i okulistom. Zwłoki służą także studentom medycyny do badań anatomicznych, morfologicznych oraz mikroskopowych.
– Anatomia jest kluczowa na kierunku lekarskim. Na początku studiów jest najtrudniejszym przedmiotem, ale bardzo ważnym i podstawowym. Studenci na zwłokach uczą się anatomii, preparują różne struktury anatomiczne i w ten sposób uczą się swojego przyszłego zawodu – mówi rektor.
Profesor Stanisław Głuszek dodaje, że bardzo ważne jest, by osoba, która chce przekazać swoje ciało, o tej decyzji powiadomiła rodzinę.
– Osoba, która zadeklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci na cele dydaktyczne deklaruje również rodzaj pochówku, także w zależności od wyznania. Odbywa się on po około 5 latach od śmierci donatora – dodał profesor.
Pochówek odbywa się na koszt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.