W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zgodnie z dokumentem, obszar Parku powiększy się o ok. 62 ha, natomiast wyłączone zostaną z niego trzy działki tworzące enklawę na Świętym Krzyżu.
W uzasadnieniu czytamy, że wyłączenie z obszaru Parku części działek zlokalizowanych w otoczeniu budynków oraz budowli na Świętym Krzyżu wynika z wieloletnich, antropogenicznych wpływów związanych z zurbanizowaniem tych działek. Powstały tam budynki i budowle, nawierzchnia dróg została utwardzona, na bieżąco pielęgnowane są trawniki. Enklawa na wzgórzu Święty Krzyż zostanie włączona natomiast w skład otuliny Parku, co oznacza, że nadal będzie objęta ochroną przyrodniczą.
W uzasadnieniu czytamy również, że „przywrócenie dawnej wartości (w domyśle przyrodniczej) nieruchomościom wyłączanym z granic Parku musiałoby polegać na zaprzestaniu wykorzystywania tego obszaru przez ludzi oraz zaprzestaniu wykonywania jakichkolwiek prac remontowych w budynkach. Takie rozwiązanie wydaje się niewłaściwe, z uwagi na konieczność udostępniania budynków Klasztoru na Świętym Krzyżu i obszaru wokół tych budynków dla celów kultu religijnego. (…) Wyłączenie tego terenu z Parku nie zmieni obecnego, rzeczywistego stanu jego ochrony, zarówno w zakresie ochrony walorów przyrodniczych, jak i kulturowych”.
Jednocześnie, w dokumencie potwierdzono, że aktualizacja działek wchodzących w skład Świętokrzyskiego Parku Narodowego była konieczna z uwagi na zmiany w podziale administracyjnym kraju (likwidacja województwa kieleckiego).
W granice Parku włączone zostaną nieruchomości gruntowe stanowiące własność Skarbu Państwa, leżące na terenie gminy Nowa Słupia i na terenie gminy Waśniów.
Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Nieruchomości wyłączone z granic Parku zostaną przekazane do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa. Natomiast nieruchomości włączane w granice Parku zostaną mu przekazane w użytkowanie wieczyste w momencie wejścia w życie rozporządzenia.
Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru oblatów na Świętym Krzyżu wielokrotnie podkreślał, że zakonnicy nie chcą w żaden sposób niszczyć puszczy, a także wpływać negatywnie na środowisko.
– Skoro przez 800 lat benedyktyni nie zniszczyli tej puszczy, tak samo i oblaci jej nie zniszczą – mówił. I podkreślał, że oblaci domagają się dziejowej sprawiedliwości, by w wolnej ojczyźnie przestały obowiązywać carskie nakazy.
W rozmowie z Radiem Kielce o. Marian Puchała podkreślił, że ogłoszenie rozporządzenia jest ważnym krokiem w kolejnym etapie ubiegania się przez oblatów o zachodnie skrzydło klasztoru.
– Czekaliśmy na to ponad dwa wieki. Chwała Bogu, że te starania przyniosły efekty i są jakieś szanse integracji całości klasztoru pobenedyktyńskiego. My jako oblaci jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi i panu premierowi oraz Radzie Ministrów za decyzję – dodał.
– Napiszemy wkrótce wniosek z prośbą o to, by te zabudowania mogły się znaleźć w naszych granicach i jeśli będzie na to zgoda, to będziemy mogli starać się te tereny wykupić. Naturalnie zależy nam także na zabezpieczeniu funkcjonowania Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który na razie ma siedzibę Muzeum Przyrodniczego w zachodnim skrzydle, jednak planuje wybudować nowy obiekt edukacji przyrodniczej w Nowej Słupi – dodaje superior.
Ojciec Marian Puchała podkreślił, że ojcom oblatom zależy na stworzeniu w zachodnim skrzydle sali konferencyjnej, a także kilkunastu pokoi gościnnych dla osób chcących np. odbyć w tym miejscu rekolekcje. Podkreślił, że z dostępnej ekspertyzy wynika, że zachodnie skrzydło wymaga generalnego remontu. Do pilnej wymiany jest m.in. więźby dachowa i miedź, stanowiącej pokrycie dachu. Remontu wymagają także pokoje, w których nie ma np. łazienek.